Son Dakika Büyük Fırsat Duyuruldu! Devlet Vergi Almıyor, Her Ay 1.234 TL Destek Ödemesi Yapıyor!

İş kurmak isteyen gençlere devlet tarafından çok sayıda destek veriliyor. İş kuran gençler 3 yıl boyunca Gelir Vergisi ödemiyorlar. Ayrıca ilk yıl için Bağkur primlerini de devlet ödüyor.

Finans 23.09.2021 - 21:39 23.09.2021 - 21:47 Engin Uzunoğlu

Pandemi sürecinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ticari hayatta büyük değişimler meydana geldi. Çok sayıda işyeri büyük bir sarsıntı geçirerek kapanmak zorunda kaldı. Buna karşın ise farklı alternatifler de ortaya çıktı. E-ticaret imkanlarının gelişmesi ve müşteri potansiyellerinin hızlı bir şekilde artmasıyla özellikle gençler bu alanda kendi işlerini kurabilmek için imkanlarını zorlamaya başladılar. 

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE TEŞVİK VE DESTEKLER

Kendi işini kurmak isteyenler için devletin verdiği destekler pek bilinmiyor. Bu imkanları değerlendirenle rise çeşitli destekleri alarak kendi işlerinin sahipleri oluyorlar. Devletten vergi muafiyeti ve prim teşviği alan genç girişimciler ticari, zirai ve mesleki faaliyetlerde destekleniyorlar. İlk defa Gelir Vergisi mükellefi olacak olan gençler bu imkanlardan yararlanabiliyorlar.

gelir vergisi muafiyeti desteği

GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

Girişimci gençler işlerini kurduktan itibaren vergilendirmeye tabi tutuldukları 3 yıl boyunca elde ettikleri kazançlarından yıllık 75 bin TL'lik kısmı Gelir Vergisi'nden muaf oluyor. Bu kazançlar için girişimcilerden vergi ödemesi talep edilmiyor. Bu imkandan sadece 29 yaş altında girişimciler yararlanıyorlar. Gelir Vergisi mükellefiyetinin başladığı yılda bu yaş şartının yerine getirilmesi yeterli oluyor. Ayrıca bu gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak için de sektör ayrımı gibi bir kural da uygulanmıyor. İsteyen girişimciler evden e-ticaret yaparak bile bu destekten yararlanabiliyorlar.

BAĞKUR PRİMLERİNİ 1 YIL DEVLET ÖDÜYOR

Devlet tarafından 18 yaş ile 29 yaş arasında bulunan genç girişimcilerin kendi işlerinin sahipleri olabilmeleri için verilen desteklerden birisi de Bağkur prim desteğidir. 2021 yılında ödenen en düşük aylık Bağkur primi 1.234 TL olarak uygulanıyor. İlk defa Bağkur sigortalısı olacak olan gençler için bu maliyet Hazine tarafından ödeniyor. Ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında ise bu prim desteğinden sadece bir ortak yararlanabiliyor.

bağkur prim desteği

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Prim desteği almak isteyen ve şartları uyan genç girişimciler bağlı bulundukları vergi dairesine başvurarak “genç girişimcilerde kazanç istisnası” belgesi alırlar. Bu alınan belge bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumuna verilerek teşvik ve desteklerden yararlanılır. 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Gelir vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyenlerin kira, menkul kıymet sermaye iradı veya bir başka gelirinin olması durumunda bu gelirler kapsam içinde değerlendirilmiyor. Sadece ticari, zirai ve mesleki kazançlar vergi muafiyeti kapsamında kabul ediliyor. 

İşe başlama kanuni süresi içerisinde bildirilmeli 

Mevcut bir işletmeye sonradan ortak olunmaması gerekiyor 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@