Son Dakika! Çalışma Bakanlığı Açıkladı Memur ve Memur Emeklilerine Refah Payı Zammı

Çalışma Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasında memur ve memur emeklisi maaşlarında refah payı zammı yapıldığı duyuruldu. İşte detaylar.

Son Dakika! Çalışma Bakanlığı Açıkladı Memur ve Memur Emeklilerine Refah Payı Zammı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir gündemde olan memur ve memur emeklisi maaş düzenlemesine ilişkin resmi açıklamada bulundu. Bakanlık duyurusunda maaşların güncellendiğini ve yükseltildiğini açıkladı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Refah payı zammı olarak ilan edilen maaş artışına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farkından oluşan zam yapıldığını açıkladı.

Yapılan basın açıklamasında ayrıca 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin de bir madde yer aldı. Söz konusu madde de 3600 ek göstergenin bir vaat olmaktan çıkarıldığını ve toplu sözleşme maddesi olduğu ilan edildi.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN RESMİ AÇIKLAMA

Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan basın açıklamasında; son dönemde yaşanan kur değişimleri hatırlatıldı. Bu kapsamda ekonomik dalgalanmalar olduğu ifade edilirken kamu personellerinin maaşlarında güncellemeye gerek duyulduğu bilgisi verildi.

Memur Sen ile bir görüşme yapıldığının altını çizen Çalışma Bakanlığı alınan kararı şu ifadelerle duyurdu.

"Yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz. Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır."

Çalışma Bakanlığı basın açıklamasının sonunda ise; çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini ifade etti. Bakanlık ve hükümet olarak verilen sözlerin arkasında durulduğu ifade edilerek ekonomide oluşan dalgalanmanın kamu çalışanları üzerindeki etkisinin bu düzenleme lle bertaraf edileceğini ilan etti.

SONRAKİ HABER