Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 Asgari Ücret Zam ve Net Maaş Tutarını Açıkladı

Son Dakika Haberi; Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 milyon çalışanı 30 milyon vatandaşı ilgilendiren 2022 asgari ücret zam ve aylık maaş tutarlarını, Cumhurbaşkanı Jestini, prim vergi desteklerini açıkladı.

Finans 16.12.2021 - 15:36 16.12.2021 - 15:36 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkan zam kararını kamuoyuna ilan etti. Günlerdir devam eden pazarlıklar ve görüşmelerin ardından 2022 yılında çalışanlara ödenecek en düşük asgari ücret tutarı belli oldu. İşte tüm çalışanlar için 2022 yılı asgari ücret zammına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2022 ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2022 yılı asgari ücret ne maaş tutarını  TL olarak açıkladı. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o konuşması;

"BİZDE ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEDİK.. 2022 YILINDA ASGARİ ÜCRET EN ALT RAKAMI 4.250 TL OLARAK AÇIKLANDI. RAKAM DAHA ARTACAKTIR. MAAŞLARA YÜZDE 50 SEVİYESİNDE ZAM YAPILDI"

TİSK VE TÜRK İŞ'TEN İLK 2022 ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

TİSK'ten yapılan ilk açıklamada kansel Koç, "2022 asgari ücret belli oldu, hayırlı olsun" ifadelerini kullandı. 

Türk İş Sendikası'ndan gelen açıklamada ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat "Asgari ücrette kamuoyunun beklentisi yakalandı" ifadelerini kullandı. 

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ ZAM TUTARI NASIL BELİRLENDİ?

2022 yılı asgari ücret zam tutarının belirlenmesi diğer yıllara oranla daha kısa sürdü. Bir önceki sene asgari ücret belirleme süreci yaklaşık bir ay sürmüş ve karar anlaşmazlıkla alınmıştı. 2825 TL rakamı o dönem Türk İş tarafından kabul edilmese de TİSK ve Çalışma Bakanlığı imza atmışlardı. 

Bu sene için gerçekleştirilen görüşmeler ise 1 Aralık tarihi itibariyle başladı. Asgari ücret Tespit Komisyonunda yer alan işçi tarafı Türk İş Sendikası, işveren sendikası TİSK ve Çalışma Bakanlığı bir araya geldiler. 1 Aralık'tan 16 Aralık tarihine kadar olan süreçte çalışanlar için 4 toplantı gerçekleştirildi. İlk 3 toplantıda olası rakamlar konuşulurken son toplantıda rakamlar belirlendi. 

Asgari ücret için Türk İş Sendikası 4.000 TL rakamı üzerinde durdu ve bu rakamın altında olacak bir öneriyi kabul etmeyeceğini bildirdi. 

TİSK ise çalışanların maliyetlerinin işverenler için çok yüksek olduğunu vurgulayarak 3.500 TL maaş önerdi. 

Türk İş ve TİSK arasında açıklanan bu rakamın ardından ise gözler hükümete çevrildi. Zira Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretliler için kesin talimat vermiş çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini vurgulamıştı. Bu kapsamda görüşmelerde temel rakam 4.000 TL oldu. 

Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ise 4.000 TL maaş zammı formülleri için çalışmalara başladılar. Gündeme gelen ilk başlıklar ise vergi ve prim desteği oldu. İlk olarak primlerde yüzde 5'lik indirim ardından ise gelir vergisi düzenlemesi başlıkları ele alındı. 

Tüm formüllerin masaya yatırıldığı çalışmaların ardından ise 2022 yılı asgari ücreti belirlenmiş oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@