SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan Beklenen Müjdeyi Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs meclisine yaptığı hitapta beklenen müjdeyi açıkladı! Erdoğan ne açıkladı, yeni müjde ne?

Gündem 19.07.2021 - 17:34 19.07.2021 - 17:59 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi'nde merakla beklenen konuşmasına başladı. Özel oturuma katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan Barış Harekatı'nın 47'nci yıldönümüne özel olarak düzenlenen törenlere katılmak adına meclise gitmişti. 

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs ziyareti öncesinde yaptığı açıklamasında burada yeni bir müjde duyuracağını ilan etmişti. Yapılan yeni müjde açıklaması sonrasında beklentiler artmış, hem Türkiye'de hem de Kıbrıs'ta milyonlar açıklanacak olan müjdeyi beklemeye başlamıştı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YATIRIM VE MÜJDELER HAYIRLI OLSUN! 

Mecliste konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içindeyim. Bugün burada sadece ortak bir heyecanı, milletimizin ortak bir gururunu paylaşmıyoruz. KKTC-Türkiye arasındaki ebedi kardeşliğimizi bir kez daha isteseler de istemeseler de ilan ediyoruz.

Kıbrıs Türk halkının bayram sevincine şahit olacağız. KKTC'ye kazandırılan eserlerin toplu açılışına katılacağız. Yatırım ve müjdelerin şimdiden tüm Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime hayırlı olmasını dilerim" deyerek Türkiye ile Kıbrıs'ın ebediyen kardeş ülkeler olacağını söyledi. 

erdoğan-kıbrıs-müjdesi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI: BÜYÜK MÜJDE NE?

Erdoğan konuşmasında "Adada iki ayrı devlet, iki ayrı halk vardır. Uluslararası toplum bu gerçeği mutlaka kabul edecektir. Öncelikle Kuzey Kıbrıs Türk halkının tanınması ve sonrasında da buna uygun adımların atılması gerekmektedir. 

Bu konuda taviz vermemiz mümkün değildir. Bu Kıbrıs Türklerinin bekası için gereklidir. İnşallah Kıbrıs Türklerinin önünde kurulmaya çalışılan tuzakları hep birlikte bozacağız, aydınlık geleceğini de hep birlikte inşa edeceğiz. 

Rum tarafı Kuzey Türk halkının haklarını ısrarla yok saymaya devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin taleplerini ellerinin tersi ile itiyorlar. Yapıcı tekliflerimize yanıt vermiyorlar. Bu bile kimin diyalogtan yana olduğunu göstermektedir. Şunu bir kere daha bu kürsüden tüm dünyaya ilan etmek istiyorum. Biziim kimsenin toprağında vatanında gözümüz yoktur. 

Hakkaniyetli paylaşımdan yanayız. Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin hakkını gasp ederek atacakları her adımın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile sizlere birkaç gündür gündemde olan müjdemi vermek istiyorum. Bilindiği üzere KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın ne doğru düzgün bir külliyesi ne de parlemonta binası var. İşte parlemonta binamız burası. 

Tabi biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili proje çalışması bitti, inşasına da yakında başlıyoruz. Nerede başlıyoruz? Metehan bölgesinde silahlı kuvvetlerimizle görüşerek 500 dönümlük bir araziyi tahsis ettik. Bu arazi içerisinde hem külliye hem de muhteşem bir millet bahçesi yapacağız" dedi. 

KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Söz konusu külliyenin anlamı uluslararası arenada Kıbrıs'ın artık tek başına bir cumhuriyet olduğunu, dayatılan yaptırımların kabul edilmeyeceğini ve Rum kesimi ile birleşmeye kapıların kapatıldığı anlamını taşıyacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@