SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Kararlarını Açıkladı! Sokağa Çıkma Yasakları Geri Geldi

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında kabine toplantısına ilişkin yaptığı konuşmasında yeni dönemde uygulanacak tedbirleri açıkladı. İşte Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından çıkan kararlar.

Gündem 29.03.2021 - 20:11 29.03.2021 - 20:11 Serhat Karaman
Cumhurbaşkanlığı Kabine Kabine Toplantısı, Beştepe'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi. 3.5 saat süren toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı. Ekonomi ve salgın alanında çok önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları haberimizde.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI KARARLARINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısına dair alınan kararlara ilişkin konuşmasının başında ekonomi gündemine değinerek başladı. Daha sonra konuşmasında kabine toplantısında ele alınan diğer konulara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni anayasa konusuna değindi.

REFORM PAKETLERİ YARGI VE EKONOMİ REFORMU 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısına dair ilk sözlerini hukuk alanına dair atılan reform paketlerine ilişkin yaptı. Konuşmasında ekonomik reformlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sürecin takvime uygun devam edeceğini söyledi.

"Geçtiğimiz yıl yargı reformu strateji belgemizi hazırlamış ardından da buna uygun hukuki adımlarımızı atmaya başlamıştık. Bu ayın başında insan eylem hakları planını kamuoyuna sunduk. Yaklaşık 3 hafta öncede ekonomik reformlarımızı açıklamıştık. Türkiye ekonomisinin potansiyelinin göstergesi zaman zaman ortaya çıkan temelsiz finans hareketleri değil işte bu reform gündemidir. Hukuktan ekonomiye kadar uzanan ve milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanan reform programlarımızın takvimine uygun devam edeceğiz."YENİ ANAYASA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında yeni anayasa konusuna değindi. Yeni anayasa çalışmalarının ne aşamada olduğuna dair bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

"Hiç şüphesiz en önemli reform başlığımız, milletimize sözünü verdiğimiz sivil anayasadır. Yeni bir anayasa kazandırmayı amaçlıyoruz.Geçmişte darbelerle hazırlanan yasaların, milletimizin beklentilerine cevap veremediği kısa sürede ortaya çıkmıştır. Türkiye'deki anayasa değişikliği gayretleri asıl metnin hukukuna zerh edilmiş, beklenen neticelere ulaşamamıştır. Mevcut anayasamızdaki bu arızayı gideremedik. Yeni ve sivil bir anayasa konusunu tekrar gündeme getirmemizin nedeni de işte budur. Sistemi artık 3. yılına yaklaşan tecrübeler ışığında geliştirmemizin de farkındayız."

SALGINDA AÇILAN İŞLETME SAYISINI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında salgın sürecine dair değerlenirmelerde bulundu. Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine salgın sürecinde sağladığı avantajlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın döneminde fabrikaların durmadığını ifade etti.

"Dünyanın en güzel kadim coğrafyasındaki bin yıllık varlığımızı, siyasi ve ekonomik adımlarımızla birlikte sürekli güçlendiriyoruz. Bölgemizde 1990'lardan beri yaşanan insanı ve siyasi krizler milletimizin birlik ve beraberliğiyle devletimizin gücünün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Türkiye, çok partili siyasi hayata geçişle bir üst kademeye çıkardığı demokrasi mücadelesini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle daha da yukarı çıkarmıştır.

Elbette salgın uygulamaya koyduğumuz tedbirlerden etkilenen kesimlerle birlikte hepimizin hayatında zorluklar açmıştır. Tedbirleri kimi zaman sıkılaştırarak kimi zaman esneterek, salgının tehditlerini en az seviyede tutmaya gayret ettik. Fabrikalarda makinalar hiç durmadı, ihracata yönelik üretim yapan fabrikaların çoğu bu yılın kapasitesini çoktan doldurdular. Kara yollarımıza demir yollarımıza, limanlarımıza yaptığımız yatırımların önemi tıpkı hastanelerde olduğu gibi bu dönemde iyi anlaşıldı. Yıllarca bizi ülkenin kaynaklarını taşa toprağa gömmekle suçlayanlar, şimdi niye güçlü alt yapı kurmadığımıza getirmeye başladılar."

EKONOMİ GÜNDEMİ - VATANDAŞLARA ALTIN ÇAĞRISI

Kabine Toplantısı sonrası açıklanan kararlar kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi gündemine değindi. Konuşmasının bu döneminde muhalefet partilerine eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun dışında vatandaşlara çağrıda bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekonomiye Dair Konuşması 

"Türkiye 19 yılda kazandırdığımız yatırımların anlamını daha da gösterecektir. Tüm yatırımcılara bir kez daha sesleniyorum. Gelin Türkiye'ye yatırım yapın. Bugün yatırım yapanlar da çok kısa sürede aynı kazançları elde edeceklerdir. Artık ülkemize yapılan yatırımların küresel düzeyde tasarlanması ve gerçekleştirilmesi gerekiyor. Türkiye, küresel bir merkez haline geliyor. Vatandaşlarımıza evlerindeki tuttukları altınları ve dövizleri finans kuruluşları vasıtasıyla ekonomiye kazandırmalarını bir kez daha çağrısını yapıyorum."

2023 YILI HEDEFLERİNE ULAŞACAĞIZ

Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının bu bölümünde muhalefet partilerine eleştirilerde bulundu.

"Tabi ülkemizde felaket tellalları geçmişte olduğu gibi günümüzde de ön plandadır. Milletimiz bir tarafta istiklal harbini verirken, diğer tarafta bir kesim manda savunuculuğu yapıyor. Her yatırıma karşı "istemeyiz" diye ortaya döküldü.Ülkemiz terörle mücadele ederken birileri terör ağzıyla konuşmayı durdurmadı. Her krizde, insanların sokağa dökülüp ortalığı yakıp yıkması umuduyla olanları biliyoruz. Türkiye, sağlam altyapısı sürekli büyüyen kapasitesi yetişmiş insan gücü, cesur girişimci ve ihracatçı potansiyeliyle hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlemektedir. Asırlık senaryoların ürünleri prangaları kırıp atıyoruz. Tuzakları bozarak önümüze çıkan engelleri birer birer aşarak yolumuza devam ediyoruz. Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız. Türkiye'nin önünü başka türlü kesemeyeceklerini anlayanlar, şimdi de gözlerini milletimizin birliğine kardeşliğine dikmiştir. Gezi Olayları'ndan, 15 Temmuz'a kadar milletimizi kendi içinde parçalayıp kırmak birbirine düşürmektir. Hamdolsun dünyanın pek çok yerinde başarıya ulaşan bölücülük oyunu Türkiye'de tutmamıştır, tutmayacaktır."SALGIN TEDBİRLERİ YENİ YASAKLAR GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın tedbirlerine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin atmış olduğu adımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşları kurallara uymaya devam etti. Salgınla ilgili tüm gelişmelerin yakından takip edildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı çalışmalarına dair bilgi verdi.

Vaka Ölüm Oranlarının Artması Bizi Uygulamaları Gözden Geçirmeye Sürükledi

* Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun &80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır.

* Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir.

* Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan Ayı Kararları

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.

Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız.

Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@