Son Dakika: Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı Resmi Gazete İle Yayımlandı, Fiyat Farkı Kararı Çıktı!

2022 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Karar Resmî Gazete 1. Mükerrer sayısı ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yatırım programındaki projeleri fiyat farkı uygulanacağı açıklandı.

Son Dakika: Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı Resmi  Gazete İle Yayımlandı, Fiyat Farkı Kararı Çıktı!

15 Ocak 2022 Tarihli ve 31720 Sayılı Resmî Gazete 1. Mükerrer sayısı ile yayımlanan 2022 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 5123) yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan karar kapsamında 2022 Cumhurbaşkanlığı yatırım programı kapsamına giren projele fiyat farkı verileceği ilan edildi.

Son dönemde başta demir ve çimento olmak üzere pek çok inşaat malzemesinin fiyatına rekor oranda zam gelirken inşaat maliyet endeksinde yaşanan hızlı yükseliş kamu müteahhitlerini de zora sokmuştu. Kamu müteahhitleri devam eden işlerde zarar ettikleri gerekçesi ile fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye hakkı verilmesini talep etmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI 2022 YATIRIM PROGRAMI PROJELERİNE FİYAT FARKI MÜJDESİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile yayımlanan karar kapsamında müteahhitlerin uzun süredir şikayetçi olduğu maliyet artışları nedeni ile fiyat farkı uygulanmasına karar verildi. Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 2022 yılı yatırım programı kapsamında bulunan projeler için uygulanacak olan fiyat farkı belirlenmiş oldu.

15 ocak tarihli yatırım programı kararı

Yayımlanan kararda "Projeler kapsamında ihale edilmiş işlerin sözleşme bedelinde fiyat ve kur değişikliğinden kaynaklanan artış ile anahtar teslimi götürü bedel ile ihale edilen işlerde sözleşme bedelinin toplamda yüzde 10'na, birim fiyat teklif alınmak suretiyle ihale edilen işlerde toplamda yüzde 20'sine kadar iş artışından kaynaklanan proje maliyet değişikliği; 2886 sayılı Devlet İhale Kanununa göre ihale edilmiş projelerde ise sözleşme bedelindeki artışından kaynaklanan yüzde 30'a kadar maliyet değişikliği" ibarelerine yer verildİ.

yatırım programı fiyat farkı kararı

250 milyon liranın altında olan ihale edilmemiş projelerde yüzde 10'a kadar maliyet değişikliği ve 2022 yılında bitirilmesi planlanan projeler hariç tutulmak üzere diğer kamu projelerinde süre değişikliği yapılmasına da olanak sağlandı.

SONRAKİ HABER