SON DAKİKA: Cumhuriyet Gazetesi TÜİK TEFE TÜFE Aralık Ayı Enflasyonu ve Ocak 2022 Memur Maaş Zam Oranı Rakamını Açıkladı

Milyonlarca kişinin büyük bir merakla beklediği TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2021 enflasyon rakamları ve Ocak 2022 emekli memur maaşı enflasyon farkı zam oranı rakamının Mustafa Balbay açıkladı.

Finans 30.12.2021 - 12:49 30.12.2021 - 12:49 Gülcan Özer

TÜİK Aralık 2021 enflasyon raporu için geri sayım hızla devam ederken Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mustafa Balbay merak edilen oranı açıkladı. Aralık ayında dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile yapılan zamlardan sonra gözler enflasyon oranlarına çevrilmişti. TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon oranının son 19 senenin en yüksek oranı olması beklenirken zam oranı kiracılar, ev sahipleri, memur ve emekliler gibi milyonlarca kişiyi etkileyecek. 

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay TÜİK tarafından yapılan hesaplamayı kendince belirleyerek "TÜİK çalışmalarını yapıyor. Ulaşabildiğimiz bilgilere göre TÜİK uzmanları aralık ayı enflasyonunu yüzde 13 buldular" diyerek söz konusu oranı yüzde 13 olarak ilan etti. 

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞINA ENFLASYON FARKI ZAMMI YÜZDE KAÇ OLARAK YANSIYACAK, 2022 MEMUR ZAMMI ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşları ve memur maaşı için yapılacak olan hesaplama için enflasyon rakamları baz alınıyor. Son 6 aylık enflasyon toplamı ile elde edilecek olan rakam yüzde 3 olarak belirlenen toplu sözleşme tutarında çıkartılıyor ve bu rakama da yüzde 5 ekleniyor. Şu ana kadar son 5 aylık enflasyon rakamı ilan edilirken Aralık ayı için son rakam belirlenmiş olacak. 

Mustafa Balbay memur zammı enflasyon farkı zammı hesaplaması için köşesinde "Muhtemelen rakam Saray’a gidecek, tek haneli olarak dönecek! Sonra Saray, o rakamın biraz üstünde maaş zammı hibe edip “büyüklüğünü” gösterecek!" yüzde 13 üzerinden hesaplama yapılacağını iddia etti.

enflasyon hesaplama

ARALIK AYI ENFLASYONU KAÇ ÇIKAR?

Ülkemizde enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından aylık olarak hesaplanırken her ayın başında bir önceki ay için belirlenen enflasyon sepeti içerisinde yer alan ürünlere göre rakamlar hesaplanarak ilan edilmektedir. TÜİK TEFE TÜFE Aralık 2021 enflasyonu da bu kapsamda Ocak ayının ilk haftası içerisinde 3 Ocak 2021 Pazartesi günü ilan edilecek. 

Açıklanacak olan enflasyon rakamları arasında yer alan aylık TÜFE ortalaması ile memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı hesaplaması yapılırken 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden ise ev sahipleri ve kiracılar için resmi kira artışı zam oranı hesaplaması yapılacak. Ekonomistlerin Aralık ayı enflasyon tahmini beklentisi rakamı Bloomberg HT anketinde aylık enflasyon beklentisi yüzde 8,1 ve yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 29,59 olarak hesaplanmıştı. 

TÜİK ARALIK ENFLASYON 2021 NE ZAMAN AÇIKLANACAK, SAAT KAÇTA BELLİ OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan rakamlar Ocak ayının resmi ilk iş günü olan 3 Ocak 2021 tarihinde saat 10:00'da kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@