SON DAKİKA: Delta Varyantı Arttı, 5 İlde Karantina ve Kurban Bayramı Kısıtlamaları İçin Karar Çıktı!

Türkiye aşılama rakamlarının artması ve yeni koronavirüs vaka sayısı için açıklanan verilerde yaşanan düşüş ile beraber 17 günlük tam kısıtlama sonrası tam normalleşme sürecine geçiş yapmıştı. Bu süreçte patlak veren Delta Varyantı tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de planları alt üst ederken Kurban Bayramı kısıtlamaları için ilk resmi karar açıklandı. Peki, Kurban Bayramı yasak var mı 2021, hangi illerde yasak var, bugün karantina altına alınan yerleşim yerleri, köyler, mahalleler hangileri?

GÜNDEM 12.07.2021 - 10:10 12.07.2021 - 10:10 Emlak 365

Koronavirüs salgını ile mücadelede aşılama en büyük umut olarak görülürken süreçte hastalığın her geçen gün yeni bir varyantının çıkması insanların umudunu kırmaya devam ediyor. Süreçte ortaya çıkan Delta Varyantı hem son derece hızlı yayılması hem de aşıları atlabilmesi nedeni ile büyük panik yaratmıştı. 

Süreçte delta varyantının ülkemizde de yayılmaya başlaması üzerine çok sayıda ilde zorunlu karantina kararı çıkarken yine Kurban Bayramı öncesi ilk resmi kısıtlama kararı çıkan ilde belli oldu. Hatırlanacağı üzere koranavirüs salgını ile mücadele kapsamında bölgesel mücadele kararı verilmiş, bu kapsamda salgının hızlı yayıldığı illerde il ve ilçe hıfzısıhha kurullarına bölgesel karar alma yetkisi verilmişti. 

DELTA VARYANTI NEDENİ İLE KARANTİNA KARARI ÇIKAN İLLER HANGİLERİ, BUGÜN KARANTİNA ALTINA ALINAN YERLEŞİM YERLERİ HANGİLERİ?

Ne yazık ki bugün pek çok Avrupa ülkesinde zorunlu kısıtlama kararlarının geri getirilmesine neden olan Koronavirüs Delta Varyantı Türkiye'de de görüldü. Türkiye'de delta varyantı görülen iller sayısı her geçen gün artmaya devam ederken süreçte hastalığın yayılımını engellemek adına zorunlu karantina kararları alınmaya devam ederken Temmuz ayının başından bu yana karantina haberleri peş peşe gelmeye başladı. 

Malatya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama ile Malatya'nın merkez Battalgazi ilçesinde koronavirüs vakası tespit edilmesi nedeni ile zorunlu karantina başlatıldığı ilan edildi. Yine Adıyaman Valiliği de yaptığı açıklama ile şehirdeki bazı binaların karantina altına alındığını duyurmuştu. 

Diyarbakır'da da yüksek ateş ve bulantı şikayeti bulunan kişilerin yaşamış olduğu 6 bloklu sitede yapılan testlerde koronavirüs vakası tespit edilerek karantina uygulamasına geçildi. İstanbul'dan Sinop'a tatil yapmak için gelen bir ailede de Delta Varyantı tespit edilmesi üzerien Gerze ilçesinde karantina uygulamasına acil geçiş yapılmış ve 37 kişi karantina altına alınmıştı. Salgının başından bu yana vaka sayılarını kontrol altında tutmakta zorlunan Ordu'da Ünye ilçesinde bulunan bir mahallenin karantina altına alındı ilan edildi.

BARTIN'DA DELTA VARYANTI NEDENİ İLE KURBAN BAYRAMI KISITLAMASI AÇIKLAMASI GELDİ! BAYRAMDA HANGİ YASAKLAR UYGULANACAK?

Delta Varyantı görülen iller arasında yer alan Bartın'da Kurban Bayramı nedeni ile hastalığın daha da artmasını engellemek adına Bartın Valiliği tarafından yeni tedbir kararları ilan edildi. Alınan kararlar kapsamında Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklama ile “Ülkemizde Delta varyantı koronavirüs vakalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması nedeniyle, köy muhtarları da dahil olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır" denilerek uygulanacak yasaklar ilan edildi. 

Söz konusu karar kapsamında Kurban Bayramında köylerin ve mahalleleri toplu halde birbirlerini ziyaret etmeleri, toplu yemek etkinliği yapılması ve güreş müsabakalarına yasak getirildi. Bartın'da geleneksel olarak bayramlarda köyler ve mahalleler toplu olarak bayramlaşma töreni düzenlerken yine geleneksel güreş müsabakaları yapılıyordu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@