Son Dakika Deprem Haberi! Muğla'nın Datça İlçesi Yine Depremle Sarsıldı!

Son günlerde sık sık yer sarsıntılarının meydana geldiği Muğla'nın Datça ilçesinde bir depremin daha gerçekleştiği bildirildi. AFAD Deprem Dairesi son depreme dair verileri kamuoyuna duyurdu. Deprem kaç şiddetinde oldu?

Son Dakika Deprem Haberi! Muğla'nın Datça İlçesi Yine Depremle Sarsıldı!

Türkiye'de deprem endişesinin son günlerde oldukça üst seviyeden hissedilmeye başlandığı bildirildi. Yaklaşık bir haftadır Ege ve Akdeniz bölgelerinde orta şiddetli depremler meydana geliyor. Bu depremlerin neticesinde şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı olamasa da insanlar daha şiddetli bir depremin gerçekleşmesinden dolayı duydukları endişe ile hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

DATÇA DEPREMLE BEŞİK GİBİ SALLANIYOR

Son 3-4 gün içerisinde en çok yer sarsıntısının olduğu merkez haline gelen Muğla'nın Datça ilçesi bugün yeni sallandı. AFAD Deprem Dairesi tarafından verilen bilgilere göre bugün saat 17:32'de gerçekleşen depremin şiddeti 4.0 olarak duyuruldu. Depremin derinliğinin ise 5,07 km olduğu açıklandı. Depremin meydana geldiği merkez üssün Muğla'nın Datça ilçesinin 36,74 km açığında olduğu bildirildi.

Son Dakika Deprem Haberi! Muğla'nın Datça İlçesi Yine Depremle Sarsıldı! - Resim 1

KANDİLLİ AYRI AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye'de deprem ölçümü yapan iki önemli kurum bulunuyor. Bunların en köklü olanı Marmara Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'dür. Son yıllarda oldukça gelişim kaydeden bir başka deprem kurumu ise AFAD Deprem Dairesi'dir. Bu iki kurum zaman zaman aynı depremler hakkında farklı bilgilendirmeler yapabiliyorlar. Bugün AFAD Deprem Dairesi tarafından açıklanan Muğla Datça depremi ile alakalı olarak iki farklı açıklama yapıldı. Datça depremini AFAD'dan ayrı olarak açıklayan Kandilli'ye göre deprem Akdeniz'de Oniki Adalar'da meydana geldi. Şiddeti ise 3,7 olarak duyuruldu. Bazı deprem bildirimlerinde böyle farklılıklar zaman zaman olabiliyor.

BÖLGEDE ŞİDDETLİ DEPREM BEKLENİYOR MU?

Muğla'nın Datça ilçesinde depremlerin sıklaşmasının ardından vatandaşlar büyük bir deprem olabilir yönünde bir korkuya kapıldılar. Bu korkunun doğru bir temeli olup olmayacağı hakkında ise deprem bilimi uzmanlarından açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalara göre Muğla Datça çevresinde büyük bir enerji birikiminin olmadığı ve o fay hattında şiddetli bir deprem beklenmediği bildirildi. Ayrıca sarsıntıların dikkatle takip edildiği ve olası yeni gelişmelerde kamuoyunun bilgilendirileceği açıklandı.