Son Dakika! Dev Yatırım Bankasından Bomba Dolar/TL Tahmini: 2022 Yıl Sonunda 1 Dolar Kaç TL Olacak Açıkladılar

Dolar kuru 2021 senesini büyük bir dalgalanma ile geride bırakırken 2022 yılına da oynaklıklar ile başladı. 2022 dolar tahmini yorumları, kur kaç TL olacak? Ekonomistlerin yıl sonu dolar tahmini!

Finans 07.01.2022 - 22:49 07.01.2022 - 22:49 Gülcan Özer

Türkiye ekonomik olarak son derece zorlu geçen 2021 senesini geride bırakırken 2022 yılına ise büyük bir zam yağmuru ile girilmişti. Dolar kuru 18,36 TL seviyesine kadar yükselerek geçen sene tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek tarihi rekorunu kırarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan yükselişin ardından kabine toplantısı sonrası önemli açıklamalar yapmıştı. 

20 Aralık 2021 tarihinde kabine toplantısının ardından açıklanan kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı ile dolar kuru son derece sert bir şekilde düşmüş, 18 TL seviyesinden 11 TL seviyesinin altını görmüştü. 10 TL bandına kadar çekilen dolar kuru sonrasında ise fırsat alımları ile yönünü yeniden yukarıya çevirse de büyük bir kırılma yaşanmamıştı. Ekonomistlerin 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamları da açıklandı. 

EKONOMİSTLERİN 2022 YIL SONU DOLAR TAHMİNİ! 2022 YILINDA DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik sonrasında hem yüksek rakamdan dolar alarak ters pozisyonda kalan kişiler hem de dolar borcu olanlar kurun izleyeceği yönü merakla takip etmeye başlamıştı. Süreçte yabancı yatırım bankaları da TL için değerlendirme raporu yayımlarken yıl sonu dolar tahminleri için rakamlar da açıklanmaya başlandı. 

yıl sonunda 1 dolar kaç tl olur

2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Dünyanın en büyük haber ajansları arasında yer alan Reuters tarafından gerçekleştirilen anket sonuçları açıklandı. TL için yapılan ankette yabancıların karamsar ve kötümser yorumları dikkat çekerken İsviçre merkezli dev yatırım bankası Swissquote Bank 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamını açıkladı. 

dolar kuru tahmini yorumları

ARALIK 2022 DOLAR TAHMİNİ KAÇ TL?

Swissquote Bank analisti İpek Özkardeşkaya yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası'nın piyasaların tüm tepkisine ve karşı çıkmasına rağmen politika faizini son toplantıda 100 baz puan indirdiğini hatırlatarak 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi rakamını 17 - 19 TL olarak ilan etti. 

2022 dolar tahmini 7 ocak

MERKEZ BANKASI 2022 YILINDA FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, OCAK AYINDA FAİZ İNDİRİRSE DOLAR NE OLUR?

Capital Economics gelişmekte olan ülkeler kıdemli ekonomisti Jason Tuvey yapmış olduğu değerlendirmesinde Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaların faiz indirimi omayacağı yönünde yorumlandığını belirterek, enflasyon rakamlarının düşmesi ile faiz indirimi başladığı takdirde dolar kurunun yeniden yükselebileceğini söyledi.

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde adı geçen kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@