Son Dakika: Devletin Resmi Zam Rakamı Yeniden Değerleme Oranı 2022 Belli Oldu!

2022 yılı yeniden değerleme oranı belli oldu. TÜİK TEFE TÜFE Ekim ayı enflasyon rakamlarının ilan edilmesinin ardından yeniden değerleme oranı 2022 de belirlenmiş oldu. Devlet zam oranı 2022 ne kadar?

Finans 03.11.2021 - 10:55 03.11.2021 - 10:57 Gülcan Özer

Tüm dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanma ve tedarik zincirindeki kırılmalar ne yazık ki enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin devam etmesine neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Ekim 2021 enflasyon raporu ile beraber devletin resmi zam oranı olarak ta anılan ve tüm devlet ödemelerine uygulanan yeniden değerleme oranı da belirlenmiş oldu. 

Son dakika gelişmesi olarak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile beraber 2022 yılı yeniden değerleme oranı da belirlenmiş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Ekim 2021 enflasyon rakamının duyurulması ile beraber yeniden değerleme oranı hesaplaması için kullanılacak olan son rakam da belirlenirken 2022 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 36,2 olarak gerçekleşti. 

YENİDEN DEĞERLEME ORANI NASIL HESAPLANIR, NEDİR?

Vergi, harç ve cezalara uygulanacak olan zam oranını belirlenmesinde kullanılan oran olan yeniden değerleme oranı her sene bir önceki senenin açıklanan enflasyon rakamları üzerinden hesaplanır. 

Yeniden değerleme yapılacak olan senenin Ekim ayından bir önceki senenin Ekim ayına oranla ÜFE (Üretici Fiyatları Genel Endeksi) rakamlarının ortalaması üzerinden hesaplanmakta olup Ekim ayının ÜFE rakamının ilan edilmesi ile belirlenmiş olur. Nihai oran Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Aralık ayı içerisinde Resmi Gazete ile yayımlanarak ilan edilir. 

yeniden değerleme oranı 2022

2022 YILI YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜZDE KAÇ OLACAK?

2021 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 9.11 olarak uygulanırken 2022 yılı yeniden değerleme oranı artan enflasyon oranları nedeni ile adeta alev aldı. 2022 için söz konusu oran Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklandıktan sonra resmiyet kazanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@