Son Dakika! Dolar Kuru Çok Sert Düştü, Dolar Neden Düşüyor?

FED Faiz kararı için sayılı saatler kala dolar kuru çok sert düştü ve 2017 yılından beri ilk kez 5.57 seviyesini test etti. Dolar neden düşüyor?

EKONOMİ 30.07.2019 - 19:05 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

FED Faiz kararı için sayılı saatler kala dolar kuru çok sert düştü ve 2017 yılından beri ilk kez 5.57 seviyesini test etti. Dolar neden düşüyor?

FED faiz kararı öncesinde dolar kuru düşmeye devam ediyor. 



Merkez Bankası Faiz İndirdi, Dolar Neden Yükselmedi?



Pek çok kişi Merkez Bankası faiz indirimi yaptığı takdirde dolar kurunun sert bir yükselişe geçeceğini bekliyordu. 



Ancak Merkez Bankası'nın aylar öncesinden piyasaya Temmuz ayında kredi faiz indirimi yapılacağı mesajını vermeye başlaması kur şokunu engelledi. 



Zaten herkes Merkez Bankası'nın en az 150 baz puan faiz indirimi yapacağını beklerken bu sefer ikinci hamle geldi. 



Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı faiz indirimi yapmadığı için görevden aldığını duyurdu. Karar Resmi Gazete'de yayımlandığı gün piyasa bu kararı fiyatladı ve dolar kuru dalgalandı. 



Ancak yapılan hamle ile piyasa bu seferde 600 baz puan gibi çok çılgın faiz indirimi beklentisine girdi ki bu da verilen 400 baz puanlık kredi faiz indirimi kararının piyasada yine ok etkisi yaratmasını engellemiş oldu. 



3 Maddede Dolar Kuru Neden Düşüyor?



Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi açıklamasının enflasyon verileri ile desteklenmesi büyük önem taşıyor. Gelen ilk verilerin de enflasyonda hedefin tutturulacağını göstermesi dolar kurunda düşüşe neden oldu. 



Amerikan Merkez Bankası FED tarafından faiz indirimi yapılacağının kesinleşmesi de dolar kurunun gerilemesine neden oldu. Faiz indirimi beklentileri TL'yi dolar karşısında güçlendirdi. 



Dolar kurunda başlayan düşüş eğilimi elinde doları olanların hızla bozdurmasına neden oldu. Vatandaşın "dolar düşecek" paniği ile başlattığı hızlı dolar satışı kuru gevşetti. 



30 Temmuz 2019 Dolar Kuru Kaç Lira Oldu?



Akşam saatlerinde 5.57 lira seviyesini test ederek 2017 yılından bu yana en düşük seviyesine düşen dolar kuru an itibari ile serbest piyasada 5,5625 lira üzerinden işlem görüyor. 





Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@