SON DAKİKA: Dolar ve Altına BDDK Çalımı, Kapanış Sonrası Düşüş Fırtınası Başladı!

Piyasaların kapanışının ardından dolar kuru ve altın fiyatları son derece sert bir düşüş yaşadı. Dolar neden düştü, altın neden düşüyor, düşüş sürer mi?

SON DAKİKA: Dolar ve Altına BDDK Çalımı, Kapanış Sonrası Düşüş Fırtınası Başladı!

Suudi Arabistan veliaht prensi Salman'ın ziyareti sonrası yapılan anlaşmalar ve BDDK tarafından yapılan son dakika düzenlemesi ile dolar kuru ve altın fiyatları kapanış sonrası şok düşüş yaşadı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan peş peşe düzenlemeler ve açıklanan son dakika kararı sorasında dolar kurunda kapanış sonrası düşüş hızlandı.

BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile kredilerde yapılan yeni düzenleme dolar üzerinde satış baskısı oluşturdu. Dolar kurunda yaşanan düşüşü pek çok kişi Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Selman'ın ziyaretine bağlarken aslında yaşanan düşüşün BDDK'nın aldığı kararla ilgili olduğu belirtiliyor.

DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞ YAŞANDI!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılacağının açıklanması ile dolarda düşüş başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan "kimse bu hükümetten faiz arttırımı beklemesin, aksine biz faizi düşüreceğiz" açıklaması ile dolar kuru 17.35 TL seviyesine kadar yükselmiş, yeniden 18 - 20 TL bandı beklentisine girilmişti.

24 haziran dolar kuru

Dolar kuru BDDK tarafından yapılan yasal düzenleme ile 16,7608 TL alış ve 16,7633 TL satış ve Euro kuru 17,6287 TL alış ve 17,7633 TL satış seviyesine geriledi.

dolar kuru kapanış sonrası düştü

Yaşanan düşüşün kapanışın ardından meydana gelmesi ve son derece sert olması büyük yankı uyandırdı. Dolar kurunda yaşanan düşüş altın fiyatlarını da olumsuz etkiledi.

altın fiyatları 24 haziran

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE, GRAM ALTININ FİYATI, ÇEYREK ALTIN FİYATLARI KAÇ TL?

Gram altının fiyatı dolar kurunda yaşanan geri çekilme ile 977,30 TL seviyesine kadar hızlı bir düşüş yaşadı. Ons altının fiyatı 1.828 dolar seviyesine kadar yükselse de dolar kurunda yaşanan düşüş nedeni ile çeyrek altının fiyatı da geri çekildi ve 1.641 TL rakamına çekildi.

DOLAR VE ALTIN NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞÜYOR, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ, SÜRECEK Mİ?

Ekonomistler BDDK tarafından açıklanan yeni kredi kararı kapsamında:

Yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması,

Bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması, durumunda TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmaması kararı aldı. Bu karar kapsamında kredi çekmek isteyen şirketlerin dolar bozdurmaya başlaması ile kurun ve bu etki ile altın fiyatlarının düştüğü belirtiliyor.