SON DAKİKA: Dünya Bankası 2022 Yıl Sonu ve 2023 Yılı Altın Fiyatı Tahmini Açıklandı!

Altın fiyatları sert iniş çıkışları ile yatırımcılarını tedirgin ederken Dünya Bankası altın tahmini ile piyasaları salladı. Ezber bozan altın fiyatları tahmini ile 2023 yılında altın ne olur düşer mi

Finans 27.04.2022 - 11:40 27.04.2022 - 11:53 Gülcan Özer

Finans piyasaları FED rüzgarı ile savrulurken özellikle de altın fiyatları yaşanan dalgalanmadan etkileniyor. Dünya genelinde yükselen enflasyon dalgasının etkisi ile yönünü yukarıya çeviren altın fiyatlarında yaşanan her yükselişin önü FED tarafından kesiliyor. Ons altın fiyatının 2 bin dolar sınırını zorlamaya başlaması ile gelen FED açıklamaları ile bir kere daha altındaki yükseliş serisine son verilmişti. 

FED Başkanı Powell tarafından yapılan şahin açıklamaların tonunun arttırılması ve FED Mayıs kararı ile 50 baz puanın üzerinde 75 baz puana kadar bir artış yapılabileceğinin açıklanması ile piyasalarda dolar endeksi son 2 senenin rekorunu kırmıştı. Doların aşırı güçlenmesi ile altın zayıflarken ons altının fiyatı da 1900 dolar destek seviyesini de kırarak 1.894 dolar seviyesine kadar çekilmişti. 

DÜNYA BANKASI ALTIN FİYATLARI TAHMİNİ AÇIKLANDI! 

Altın piyasası son derece sert fiyat dalgalanmaları ile hareketli günler geçirirken yeni bir altın tahmini de Dünya Bankası tarafından yapıldı. Altın fiyatları uzman yorumları ve değerlendirmeleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken Dünya Bankası tarafından yayımlanan rapor finans kulislerine bomba gibi düştü. Yayımlanan raporda 2022 yıl sonunda altın fiyatlarında yükseliş beklentisi ağırlık kazanırken 2023 yılı altın tahmini ise düşüş yönlü açıklandı. 

dünya bankası altın açıklaması

Dünya Bankası stratejistleri tarafından hazırlanan raporda "Altın fiyatlarının, 2023'te düşüş öncesi 2022 yılında mütevazı bir şekilde artması bekleniyor. AB ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki daha sıkı para politikasının ağırlığı Fed'in enflasyonist sorunları gidermek için agresif oran artışlarının altın fiyatlarını baskılaması bekleniyor" ifadelerine yer verildi. 

altın tahmini

ALTININ KADERİ RUSYA'NIN ELİNDE! 2023 YILINDA ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Yayımlanan raporda altın fiyatlarında gidişatı belirleyecek en önemli faktörlerden biri Rusya - Ukrayna savaşı olarak açıklanırken yine Rusya'nın elinde bulundurduğu yüksek altın rezervine dikkat çekilerek "Uzun vadede altın fiyatları Rusya Merkez Bankası'nın politikalarından etkilenebilir ve eğer büyük altın satışlarına girerse fiyatlar önemli ölçüde düşebilir" değerlendirmesine yer verildi. 

Rusya'nın yaşadığı ekonomik sorunları çözmek için altın satışına başlaması durumunda 2023 senesinde altın fiyatları için düşüş beklentisi ağırlık kazanırken İslam Memiş ise son altın yorumu ile 900 TL ve altında altın yatırımı yapanların uzun vadede zarar etmeyecekleri beklentisine sahip olduğunu söyledi. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@