Son Dakika! Dünyanın En Büyük Altın Hazinesi Bulundu

3 asır boyunca denizin dibinde yatan İspanyol donanmasına ait olan San Jose isimli geminin enkazı bulundu. Söz konusu gemi dünya tarihinin en büyük altın hazinesini taşırken batırılmıştı. 

Gündem 24.05.2018 - 09:01 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

3 asır boyunca denizin dibinde yatan İspanyol donanmasına ait olan San Jose isimli geminin enkazı bulundu. Söz konusu gemi dünya tarihinin en büyük altın hazinesini taşırken batırılmıştı. 

Kayıp San Jose Gemi Enkazı Bulundu!İngiliz Donanması tarafından 1708 tarihinde batırılan ve Amerika kıtasından aldığı hazineleri Avrupa'ya taşıma görevini üstlenen San Jose gemisi bugünün parası ile 4 milyar ile 18 milyar dolar arasında değişen bir hazineye ev sahipliği yapıyor.Gemi Enkazı 2015 Yılında Bulunmuştu Aslında gemiye ait olan kalıntılar 2015 yılında bulunmuştu ancak söz konusu geminin enkazının San Jose gemisine ait olduğu yeni resmiyet kazandı. Özel geliştirilen REMUS 6000 isimli bir teknoloji kullanılarak yapılan enkaz araştırması neticesinde gemiye 10 metreye kadar yaklaşmayı başaran araştırmacılar geminin San Jose olduğunu elde ettikleri görüntülerle kanıtladı.Gemi o dönem Peru'dan çıkarılan ve değeri milyar dolarla ifade edilen zümrüt, gümüş ve altınları taşıyordu. 1700'lü tarihlerin en büyük deniz facialarından biri olarak gemi o dönemde savaş halinde oldukları İngiliz donanmasına ait olan 4 gemi tarafından kuşatılarak içerisinde bulunan 500 kişi ve milyar dolarlık hazine ile denize gömülmüştü.Hazine Avcıları Tarafından Aranıyordu Taşıdığı hazine nedeni ile hazine avcılarının gözdesi olan ve dünyanın en büyük altın hazinesi ile mücevherlere ev sahipliği yaptığı için aranan gemi denizin 600 metre dibinde sonunda bulunmuş oldu. Yani resmen dünyanın en büyük hazinesi bulundu ve "dünyanın en büyük hazinesi nerededir?" sorusuna da yanıt verilmiş oldu.


Gelişmelerden Haberdar Olun

@