Son Dakika, Ekonomi Zirvesi Sona Erdi! Merkez Bankası Başkanından Toplantı Sonrası Kritik Açıklamalar!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bu akşam düzenlenen ve bankaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı Ekonomi Zirvesi'nin ardından açıklamalarda bulundu. 

Finans 25.11.2021 - 20:42 25.11.2021 - 20:42 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası tarafından Türkiye ekonomisinde yaşanan olağanüstü gelişmelerin ardından bu akşam Ekonomi Zirvesi toplantısı yapıldı. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yanında BDDK Başkanı ve bankaların üst düzey yöneticileri de katılım gösterdiler. Türkiye ekonomisinin mevcut durumunun masaya yatırıldığı ekonomi zirvesinin ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu toplantıya dair açıklamalarda bulundu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI TOPLANTI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Oldukça yararlı bir toplantı yaptıklarını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Banka genel müdürleriyle oldukça yararlı bir toplantı gerçekleştirdik. Karşılıklı olarak birbirimizi bilgilendirdik. Çok iyi bir görüşme oldu diyebilirim. Olumlu bir hava içerisinde geçen toplantıda çok faydalı bilgi alışverişlerine imkan sağlandı. Bankacılık sektörü ile çok güçlü bir iletişimimiz bulunuyor. Bunun dünyada çok fazla örneği yok. Türk bankacılık sektörü en başarılı sektör olarak çalışmalarına devam ediyor.” dedi.

ÜST DÜZEY BANKA YÖNETİCİLERİ FAİZ İNDİRİMLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDi

Faiz indirimleri ile alakalı olarak da fikir alışverişinde bulunulduğunu söyleyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Başta faiz indirimleri olmak üzere çok sayıda konuyu üst düzey banka yöneticilerimizle masaya yatırdık. Bizim tarafımızdan faiz indirimlerine ilişkin banka yöneticilerine bilgilendirme yapıldı. Bankacılık sektörü ile BDDK arasındaki uyumun ne kadar gelişmiş olduğunu bir defa daha görme fırsatı elde ettik.” ifadelerini kullandı. 

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu toplantıya dair bir genel bir değerlendirme yaparak, “Yapmış olduğumuz bu toplantı olağanüstü bir toplantı asla değildir. Bundan sonra da bu şekilde toplantılar yapmaya devam edeceğiz. Bu tamamen olması gereken, bankacılık sektörü ile Merkez Bankası'nın iletişimini arttıran bir toplantıdır.” şeklinde konuştu. 

EKONOMİ ZİRVESİ DÖVİZ KURLARINA ETKİ YAPMADI

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yönetiminde gerçekleşen ekonomi zirvesinin ardından yapılan açıklamalara döviz kurlarına yansımaları merak konusu oldu. Bu toplantı piyasalarda fiyatlamaya pek bir etki yapmadı. Dolar kuru şu saatlerde 12,02 TL'den Euro kuru ise 13,48 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@