Son Dakika: Elektrik Tüketim Desteğinin Kapsamı Genişletildi! Engelli Bireylere 206 TL Fatura Desteği Ödenecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi aileler için geliştirmiş olduğu elektrik tüketimi desteğinde yeni bir gelişme yaşandı. İşte elektrik tüketimi desteğinde yaşanan gelişmeler...

Finans 26.04.2022 - 11:01 26.04.2022 - 11:04 Duygu Dilan Duman

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olması tanımının gerekliliklerini yerine getiren devlet kurumlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda ülke sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirli kategoriler altında geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerini ulaştıran bakanlık, ihtiyaç sahibi ailelerin topluma kazandırılmaları ve maddi yetersizliklerden ötürü mağdur olmamalarını hedeflemektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili sosyal yardım modeli hizmetlerinden olan elektrik tüketim desteğine ilişkin yeni bir karar alınarak, ülke sınırları içerisinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ek olarak engelli bireylere de fatura desteğinin verileceği ve bu sayede hizmet kapsamının genişletileceği bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Elektrik Tüketimi Desteğinde Yeni Karar!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelere yönelik geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerinden birisi, elektrik tüketimi desteğidir. Bakanlık, aylık elektrik harcamalarına göre belirlemiş olduğu yardım tutarlarını, her yeni ay içerisinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. Bu kapsamda engelli bir bireyin çağrısı üzerine hizmet kapsamını genişletme kararı almış olan bakanlık, yüzde 70 ve üzeri oranlarda engelli olan ve ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan tüm vatandaşlara nisan ayının sonu itibari ile elektrik tüketimi desteğinin yapılacağını bildirdi.

Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar?

elektrik faturası borcundan ev sahibi sorumlu mu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdığı ve yeni karar ile birlikte hizmet kapsamını genişlettiği elektrik faturası desteği için belirlemiş olduğu yardım tutarları şu şekildedir:

  • 1-2 kişilik ailelere (75 kWh elektrik tüketimi): 103 TL
  • 3 kişilik ailelere (100 kWh elektrik tüketimi): 137,33 TL
  • 4 kişilik ailelere (125 kWh elektrik tüketimi): 171,67 TL
  • 5+ kişilik ailelere (150 kWh elektrik tüketimi): 206 TL

Elektrik Faturası Desteği Başvurusu 2022

Bakanlığın elektrik faturası desteği hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, Sosyal Hizmet Müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@