SON DAKİKA: ENAG Haziran 2022 Enflasyon Raporu ve 6 Aylık Enflasyon Farkı Toplamı Rakamını Açıkladı!

Milyonlarca kişi nefesini tutarak ENAG ve TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamını beklemeye başlamıştı. TÜİK'ten önce ENAG merak edilen rakamı açıkladı. İşte Haziran ayı enflasyonu...

SON DAKİKA: ENAG Haziran 2022 Enflasyon Raporu ve 6 Aylık Enflasyon Farkı Toplamı Rakamını Açıkladı!

TÜİK ve ENAG tarafından açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon raporu için heyecanlı bekleyiş devam ederken günün ilk ekonomik verisini ENAG açıkladı. Enflasyon Araştırma Grubu ENAG tarafından açıklanan rapor ile belirlenen oranla TÜİK tarafından açıklanacak olan oran arasındaki makasın ne kadar olacağı ise merak konusu oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK ile ENAG arasında açıklanan enflasyon rakamları arasında yer alan fark toplumda tepki çekerken söz konusu fark kendisini 6 aylık enflasyon farkı zammı rakamında da gösterdi. TÜİK raporu öncesinde beklenen rakamı ENAG açıklarken hem Haziran ayı enflasyonu hem de 6 aylık enflasyon toplamı rakamı TÜİK rakamı beklentisi üzerinde çıktı.

SON DAKİKA: ENAG HAZİRAN AYI ENLASYONU YÜZDE KAÇ ÇIKTI?

ENAG tarafından açıklanan ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında yüzde 8,31 artış gösterdi. Yani ENEG'a göre enflasyon aylık bazda Haziran ayında yüzde 8,31 oranında artış gösterdi. ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE'deki 12 aylık artış oranı yüzde 175.55 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon yüzde 175,55 olarak ilan edilerek rekor seviyede ilan edildi.

enag enflasyon raporu

ENAG ENFLASYON RAPORU 6 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ OLDU?

Enag tarafından yayımlanan rapora göre ise 6 aylık enflasyon toplamı yüzde 71,43 olarak gerçekleşti. Ocak ve Haziran ayları arasında açıklanan 6 aylık enflasyon toplamı memur ve emekli maaşı zammı için kullanılacak olması açısından büyük önem taşıyordu.

enag 6 aylık enflasyon toplamı

Resmi zam hesaplaması için TÜİK tarafından ilan edilecek olan rakam beklenirken TÜİK beklenti anketlerine göre bu oran yüzde 40 civarında çıkacak. 6 aylık enflasyon toplamında ENAG ile TÜİK arasında bu durumda yüzde 30 üzerinde bir fark oluştu.