Son Dakika! Enerji Bakanı Dönmez Elektrik Faturalarında Tarife Değişikliğini Yüzde 25'lik İndirim Müjdesiyle İlan Etti

Elektik faturalarına son dakika indirim haberi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez vatandaşların enerji fatura yükünün hafifletileceğini vurgulayarak yüzde 25'lik indimi açıkladı.

Finans 17.02.2022 - 11:49 17.02.2022 - 11:50 Mustafa Karagöz

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son dakika açıklaması ile elektrik faturalarında yapılacak düzenlemeye ilişkin ilk bilgileri verdi. Bakan Dönmez konuşmasında vatandaşların üzerinde ki enerji yükünün hafifletileceğini ifade ederek özellikle esnaflara özel uygulanacak indirim hakkında ipuçları verdi. 

ELEKTRİK FATURALARINDA YÜZDE 25 İNDİRİM

Vatandaşların yeni yıl ile birlikte düzenlenen kademeli fatura düzenlemesine ilişkin hayata geçirilecek yeni çalışma hakkında bilgi veren Bakan Dönmez "Vatandaşın üzerindeki enerji yükünün nasıl azaltılacağı yönünde uzun müzakereler yaptık" ifadelerini kullandı.

Çalışmaların devam ettiğini ifade den Bakan Dönmez, çalışmalara ilişkin ilk detayları da açıkladı. Esnafların çok şikayetçi olduğu yeni elektrik faturlarına ilişkin indirim müjdesi veren .Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Esnaflar için indirimli tarifede %25 gibi indirim söz konusu olacak. Amacımız tüm değişiklikleri 1 Mart'a kadar tamamlayabilmek" dedi. 

elekrik faturası açıklaması fatih dönmez

KABİNEDE ENİNE BOYUNA MÜZAKERE EDİLDİ

Kabine toplantısında fatura düzenlemesinin ele alındığını vurgulayan Bakan Dönmez faturaların okunma süresine ilişkin vatandaşarın lehine çalışma olacğaını söyledi. 

Faturaların Okunma Zamanı

"Dün Kabine toplantısında bunlar enine boyuna müzakere edildi. Mevcut durumun vatandaşlarımızı zora soktuğunun biz de farkındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıdan sonra birkaç adım atılacağını söyledi. Bu konuda kafalarda zaman zaman sorular oluşuyor. Sizin sayacınız 30. değil de 31. ya da 32. günde okunursa 224 kilovatsaat oluyor. Vatandaşın lehine olacak çalışmayı yapıyoruz.."

Dernek ve Vakıflara Bedava Elektrik

"Dernek ve vakıfların yöneticileri, abonesi oldukları elektrik dağıtım şirketlerine gidip durumlarını bildirecekler. Dağıtım şirketlerine başvuracak. İstisnasız bütün dernek ve vakıflar bu uygulamadan yararlanacaklar. ."

erdoğan elektrik faturası açıklaması

ESNAFA ELEKTRİK İNDİRİMİ

Bakan Dönmez esnaflar için hayata geçirilecek elektrik yardımına ilişkin "Ticarethane grubunda yer alan esnaf ve zanaatkarlar için de konuttakine benzer bir indirimli tarife üzerinde çalışmaya başladık. Bu konuda çalışma sürüyor. . Hem ticarethane hem de konutlarda yeni tarife için amacımız çalışmayı 1 Mart'a kadar bitirmek. Esnafın fatura tutarından muhtemelen yüzde 25 indirim olacak."  müjdesini verdi.

KABİNE SONRASI ERDOĞAN'DA AÇIKLAMIŞTI

Şubat ayı kabine toplantısından sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'da elektrik faturalarına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan fatura düzenlemesi konusuna "Elektrikte 210 kilowatt saate kadarki düşük tarife ve 210 kilowatt saatin üzerindeki yüksek tarife rakamları, vatandaşımız lehine yeniden değerlendirilecektir. Küçük esnaf ve sanaatkarı koruyacak şekilde benzer kademelendirme yapılacaktır." demişti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@