Son Dakika! Enerji Bakanı Dönmez'den Doğalgaz ve Elektrik Zammı Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez dünyada artan enerji maliyetlerinin artmasının ardından doğalgaz ve elektriğe zam gelip gelmeyeceğini açıkladı.

Gündem 08.10.2021 - 17:21 08.10.2021 - 17:21 Mustafa KARAGÖZ

Bilindiği üzere başta Avrupa olmak üzere enerji alanında büyük bir kriz yaşanıyor. 2020 yılında 200 dolar 1000 metreküp doğalgaz Avrupa'da 2021 yılında 1000 Dolar bandının üzerinde çıktı. Avrupa'da maliyetlerin bu denli artmasının ardından Türkiye'de de enerjiye zam gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. 

Avrupa'da yaşanan sorun ve Türkiye'de doğalgaz ve elekrik faturalarına zam gelip gelmeyeceğine dair Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açıklamalarda bulundu. 

ENERJİ BAKANI FATİH DÖNMEZ'DEN ELEKTRİK VE DOĞALGAZ'A ZAM AÇIKLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez enerji sektörü kış aylarına dair beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu. NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in sorularına yanıt veren Bakan Dönmez konuşmasında özellikle dünyada yaşanan enerji sorununa değindi. Enerji alanında ilk olarak petrol fiyatlarına dair bir açıklamada bulunan Bakan Dönmez, 2021 yılında petrolün varil fiyatının 80 dolar bandının üzerine çıktığını söyledi. Fatih Dönmez Avrupa'da da üretimin azalması nedeniyle fiyatlar arttı dedi. 

Rusya'dan Gaz Alımı

Talebin artması durumunda Rusya'dan ilave gaz alınıp alınmayacağına ilişkin soruya Enerji Bakan Dönmez, ek talepte herhangi bir sorun olmayacağı yönünde açıklama geldiğini söyledi. 

FATURALARA ZAM GELECEK Mİ?

Vatandaşların merakla beklediği doğalgaz ve elekrik faturalarına zam gelip gelmeyeceğine ilişkinde bilgi veren Bakan Dönmez, artan maliyetlere rağmen elektrik ve doğalgazda fedakarlık yaparak maliyetleri vatandaşa yansıtmıyoruz, ifadelerini kullandı. Bakan Dönmez'e sorulan sorular ve yanıtları ise şöyle oldu. 

Soru: Doğalgaz fiyatları artacak mı?

Bakan Dönmez'in Yanıtı: Fedakarlık yaparak vatandaşa en az şekilde yansıtıyoruz.

Soru: Elektriğe yeni bir zam gelecek mi?

Bakan Dönmez'in Yanıtı: "Dar gelirli ailelerin elektrik tüketimlerinin bir kısmını karşılıyoruz. Devlet fedakarlık yaparak maliyeti vatandaşa yansıtmıyor."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@