Son Dakika Haberi: Yangından Etkilenen Yerler Afet Bölgesi İlan Edildi! Hangi Yerler Afet Bölgesi Oldu?

Türkiye orman yangınları ile mücadele ederken konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son dakika açıklaması geldi. Afet bölgesi ne demek?

Gündem 31.07.2021 - 11:00 31.07.2021 - 11:19 Gülcan Özer

Orman yangınlarından etkilenen bölgeler için beklenen açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Son dakika açıklaması ile bu bölgelerin afet bölgesi ilan edildiği duyuruldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında "Orman yangınlarından etkilenen bölgelerimizi “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan ettik. Milletimizin yaralarını sarmak, zararını karşılamak, imkânlarını öncekinden de iyi hale getirmek için gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz." diyerek kritik kararı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

AFET BÖLGESİ NE DEMEK?

Aşırı yağmur, sel, deprem, yangın ve toprak kayması gibi doğal afetler nedeni ile oluşan olumsuz sonuçlar için afet bölgelerine yönelik olarak alınan tedbir kararıdır. Ulaşım, sağlık, barınma ve yiyecek ihtiyacının kısıtlı olduğu alt yapı ve üst yapı sistemlerinin tamamen veya kısmen kesildiği bölgelerde bu ihtiyaçları sorunlar giderilene kadar devlet karşılamaktadır. 

afet-bölgesi-ilan-edilen-yerler-hangileri

HANGİ BÖLGELER AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ?

Antalya'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçeleri,

Muğla'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Marmaris, Bodrum, milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçeleri,

Mersin'de meydana gelen orman yangını nedeni ile Aydıncık ve Silifke ilçeleri,

Osmaniye'de meydana gelen orman yangını nedeni ile Merkez ve Kadirli ilçeleri,

Adana'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Koz ilçeleri Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLİNCE NE OLUR, AVANTAJLARI NELER?

Bir bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi oluşan afetten zarar gören kişiler için büyük önem taşımaktadır. Afet bölgesi ilan edilen yerlerde sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanmaktadır. 

Yine bu bölgede yaşayan kişilerin kredi borçları, kredi kartı borçları, vergi borçları devlet tarafından ertelenmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@