Son Dakika: Herkes Bankalara ve Döviz Bürolarına Koştu, Satışlarlar Durduruldu!

Döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş sonrasında vatandaşlar adeta döviz bürolarına akın etti. Yaşanan yoğunluk sonrasında döviz büroları tahta kapattı.

Finans 23.11.2021 - 16:41 23.11.2021 - 16:43 Gülcan Özer

Piyasalar olağanüstü bir gün yaşamaya devam ederken döviz kurlarında yaşanan sert yükseliş ve hareketlilik sonrasında döviz büroları tahta kapatmaya başladı. Habertürk Gazetesi tarafından yapılan habere göre piyasada yaşanan büyük oynaklık nedeni ile döviz bürolarında işlemler durduruldu. 

Dolar kuru gün içerisinde 13 TL seviyesini aşarak tarihi rekorunu kıran dolar kuru ardından son derece sert bir şekilde düşüşe geçmişti. Piyasada yaşanan son derece sert hareketlilik sonrasında vatandaşların yoğun döviz işlemlerine başlaması ile beraber piyasada döviz büroları işlemleri durdurma kararı aldı. 

SON DAKİKA: DÖVİZ BÜROLARI TAHTA KAPATTI! 

Hatırlanacağı üzere dolar kuru Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan faiz indirimi hamlesinin ardından 9 TL bandına ulaşmış, 10 TL olup olmayacağı yönünde yoğun tartışmalar yaşanmaya başlanmıştı. Sonrasında Ekim ayında yapılan faiz indirimi ile 10 TL seviyesini gören dolar kuru, Kasım ayında yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi hamlesi ile 11 TL bandına doğru hızla ilerlemişti. 

1 dolar 13 tl oldu-2

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yapılan ulusa sesleniş konuşmasında verilen mesajlara piyasanın tepkisi son derece sert oldu. Dolar kuru sabah başladığı sert yükselişini gün içerisinde devam ettirerek 13 TL seviyesini görmüştü. Euro kuru da 14 TL bandını aşmıştı. 

döviz büroları tahta kapattı

Döviz bürosu bulunan esnaf tarafından yapılan açıklamada "İstikrar olmadığı için tahtayı kapatmak zorund"İstikrar olmadığı için tahtayı kapatmak zorunda kaldık. Ne müşteri ne biz mağdur olalım. Şu anda döviz satan yok, tedirginlik olduğu için herkes alım tarafında hareket ediyor. Piyasada çok fazla TL var. İnsanlar sürekli döviz almak istiyor" denilerek tahta kapatma zorunda kaldıklarını söyledi.

Döviz bürolarında tahta kapatmak kullanılan terimler arasında yer almakta olup döviz işlemlerinin alım ve satıma kapatılması, durdurulması anlamına gelmektedir.

BANKALARDA DA DÖVİZ İŞLEMLERİ DURDU MU?

Bankaların internet sitelerinde de aşırı yoğunluk nedeni ile kilitlenme olduğu belirtilirken çok sayıda bankanın mobil şubesinde erişim hatası olduğu belirtiliyor. Bankaların döviz işlemlerini bilinçli olarak engellediği iddia edilirken erişim sorunu yaşanan bankalardan henüz konu hakkında resmi bir açıklama gelmedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@