Son Dakika: Hobi Bahçeli Yıkılıyor! Hobi Bahçesi Olanlar Ankara'da Eylem Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan hobi bahçesi kanunu sonrası yıkım kararı uygulanmaya alındı. Hobi bahçesi yıkılıyor eylemleri başladı!

Emlak Haberleri 07.11.2021 - 16:48 07.11.2021 - 16:49 Gülcan Özer

Hatırlanacağı üzere 7255 Sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun teklifi meclisten geçirilmiş, vatandaşların yoğun tepkilerine rağmen kanunda geri adım atılmamıştı. 4 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan karar resmen yürürlüğe girmişti. 

Yasa ile beraber hobi bahçelerine yıkım kararı çıkarken binlerce kişi de mağdur olmuştu. Özellikle de pandemi döneminde getirilen kısıtlama kararları nedeniyle dişinden tırnağından arttırdığı parası ile hobi bahçesi satın alan kişiler tapulu olarak aldıkları bahçelerinin yıkılmasını eleştirmiş ve büyük üzüntü yaşamıştı. 

HOBİ BAHÇELERİ YIKILIYOR! 81 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ, HOBİ BAHÇESİ YIKIM KARARI UYGULAMAYA ALINDI

Hobi bahçelerinin yıkımı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçmiş ve 81 ile kaçak yapı genelgesi göndermişti. Gönderilen genelge sonrasında Torbalı Belediyesi yıkımlara başlamıştı. Konu hakkında açıklama yapan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Hobi bahçesi diye yasal bir uygulama yok.

hobi bahçesi ulus eylemi

Tarım alanlarının ranta açılmasına müsaade etmeyeceğiz. Hobi bahçesi adı altında yapı yapılan alanlar tek tek yıkılacak” diyerek hobi bahçelerinin yıkılacağını söylemişti. Hobi bahçesi olanlardan tepki gecikmedi. 

HOBİ BAHÇELERİ YIKILACAK MI?

Yıkım kararları ne yazık ki belediyeler tarafından uygulamaya alındı. Pek çok şehirde hobi bahçesi yıkımları başlarken hobi bahçesi olan vatandaşlarda Ankara Ulus Meydanı'nda bir araya gelerek yıkım kararlarını protesto ederek seslerini duyurmaya çalıştı.

hobi bahçeleri eylemi

Hobi bahçeleri yıkılması pankartı taşıyan vatandaşlar bu bahçelerin tapulu malları olduklarını belirterek konuya çözüm getirilmesini talep ederek imar barışı çıkarılmasını ya da bu kanunun çıkarıldığı tarihten sonraki hobi bahçelerini kapsamasını talep ettiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@