SON DAKİKA: İmar Kanunu Değişiyor, AK Parti İnşaatlar Hakkında Yeni Kanun Teklifi Hakkında Açıklama Yaptı!

Kaçak binalara verilen cezaların arttırılması ve yüksek binaların yapılmasının engellenmesi amacı ile hazırlanan yeni kanun teklifi hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş önemli açıklamalarda bulundu.

EMLAK HABERLERİ 13.01.2020 - 11:29 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Kaçak binalara verilen cezaların arttırılması ve yüksek binaların yapılmasının engellenmesi amacı ile hazırlanan yeni kanun teklifi hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş çok konuşulan yeni kanun teklifi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. YENİ İMAR KANUNU İLE NELER DEĞİŞECEK?Kamuoyu ve inşaat sektörü tarafından yakından takip edilen yeni imar kanunu hakkında AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş önemli açıklamalarda bulundu. Torba yasa içerisinde meclise gelecek olan yeni kanun teklifi ile beraber bir dizi önemli değişiklikler yapılacak. İşte bu değişiklikler hakkında yapılan açıklama;''Kaçak olarak bilinen ya da ruhsatın dışında eklemeler yapılan imalatlarla ilgili tapuya bildirim zorunluluğu getiriyoruz.Yani bir vatandaş bir daire almaya gittiğinde orada eğer binada böyle bir aykırılık söz konusuysa bunu tapuda görecektir. Ne zaman kaldırılacak bu?Bu, imalatçı tarafından ruhsata uygun hale getirilene ve belediye tarafından onaylanana kadar tapuda bu kalacaktır. Düzeltildiği takdirde bu şerh kaldırılacaktır.Vatandaş bu düzeltmeyi yapmazsa, ilgili belediye o da yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kısımları yıkacaktır.Ortaya çıkacak tüm masraflar yüzde yüz artırılarak idareden tahsil edilecektir. Eğer idare ödemezse merkezi yönetimden gönderilen ödenekten kesilecektir.Arsanın değerine göre ceza miktarı değişecektir.Yatay mimari olarak dile getirdiğimiz uygulamanın yer bulması amacıyla, bundan sonra binalar istedikleri kadar yukarı gidemeyecekler.''KAÇAK VE İMARA AYKIRILIK TAŞIYAN BİNALAR İSTİSNASIZ YIKILACAK!TBMM Başkanlığı'na sunulacak yeni İmar Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi ile beraber ruhsatsız ve kaçak olan yapılara çok ağır cezalar uygulanacak. Bu tip yapılar kanun teklifinin yasalaşması durumunda kaçak ve imara aykırı olarak inşa edilen yapılar yıkılarak eski haline getirilecek. Bu kurala uymayan kişilere ise emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenecek olan rayiç değer ortalaması oranı ile cezai işlem uygulaması yapılacak. Emlak365.com 
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@