Son Dakika İzmir'de Toplu Ulaşıma Yüzde 35 Zam Geldi! İZBAN, ESHOT, Vapur, Otobüs Zamlı Öğrenci ve Tam Bilet Fiyatları

İzmir'de toplu ulaşıma zam geldi. ESHOT, İZULAŞ, İZDENİZ, Metro-Tramvay ile TCDD-Büyükşehir ortaklığıyla işletilen İZBAN ve ESHOT denetimli İZTAŞIT bilet fiyatları zamlandı. Yeni bilet ücreti kaç TL?

Gündem 30.12.2021 - 16:13 30.12.2021 - 16:13 Gülcan Özer

İzmir'de toplu taşımaya zam geldi, İZBAN ücret tarifesi 2022 belirlendi. ESHOT Bilet fiyatları başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak hizmet veren ESHOT, İZULAŞ, İZDENİZ, Metro-Tramvay ile TCDD-Büyükşehir ortaklığıyla işletilen İZBAN ve ESHOT denetimli İZTAŞIT araçlarında bilet ücretleri değişti, zam geldi. 

İZBAN ÜCRET TARİFESİ 2022 AÇIKLANDI, İZMİR'DE TOPLU TAŞIMAYA YÜZDE 35 ZAM GELDİ!

İzmir'de toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı ile toplu taşımaya zam yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bağlı taşıma şirketleri olan ESHOT, İZULAŞ, İZDENİZ, Metro-Tramvay ile TCDD-Büyükşehir ortaklığıyla işletilen İZBAN ve ESHOT denetimli İZTAŞIT araçlarında bilet fiyatları yüzde 35 zamlandı. Yapılan zamla beraber İzmir'de tam bilet ücreti  3,46 liradan 4,70 liraya yükseltildi. 

Gelen zamlardan sonra açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer "Ne yazık ki bu süreçte sadece akaryakıt ve enerji bedellerinde yüzde 60'tan fazla artış yaşandı. ÜFE, TÜFE döviz ve enflasyon rakamlarındaki artışlar; her türlü sarf malzemesinden yedek parçaya, servis ve bakım giderlerinden personel hakedişlerine tüm kalemlerde maliyetleri önemli ölçüde artırdı" diyerek zam yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

İZMİRİM KART AKTARMA ÜCRETİ KAÇ TL, İLK, İKİNCİ AKTARMA KAÇ TL OLDU?

Gelen zamların ardından İzmirim kart ile ilk 120 dakika içerisindek birinci aktarma ücreti 90 kuruş olarak belirlenirken ikinci aktarma ücreti ise 66 kuruş oldu. İlk binişi takip eden 120 dakika içerisinde yapılacak olan üçüncü ve sonrasındaki aktarmalar ise ücretsiz oldu. 

İZMİR İZMİRİM KART ESHOT ÖĞRETMEN VE 60 YAŞ BİNİŞ ÜCRETİ KAÇ TL OLDU?

İzmir'de zam öncesinde 3 TL olarak ücretlendirilen 60 yaş ve öğretmen bileti fiyatları biniş ücreti 4,06 liraya yükseltildi. Öğretmen, öğrenci ve 60 yaş biniş kartları için alınan ilk binişten sonraki aktarma ücretinden muaf tutulması uygulaması da devam ediyor. Öğrenci biletleri için ise zam yapılmadı ve fiyat sabit tutuldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@