Son Dakika! Kaçak Yapılara Müdahale Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvurularını almaya devam ederken kaçak yapılarla mücadele de etkin bir biçimde yürütülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 13.08.2018 - 13:45 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvurularını almaya devam ederken kaçak yapılarla mücadele de etkin bir biçimde yürütülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan kaçak yapı açıklaması sonrasında kaçak yapılarla mücadele çok daha etkin bir biçimde yürütülmeye başlandı. 2017 yılı sonrasında yapılan tüm inşaatla yakın takip altına alındı. İlk Yıkım Haberi Van'dan Geldi Yeni yapılacak olan inşaatları kapsayan yapı denetimleri belediyeler tarafından sıkılaştırıldı. Yeni yapılan binaların almış oldukları inşaat ruhsatına aykırı bir şekilde yapılmasını engellemek amacı ile belediyeler inşaat denetimlerini arttırdı. Bunun son örneği ise Van'da yaşandı. Van'da inşaatı devam eden binada yapılan denetimde 2 katın kaçak olarak çıkıldığı tespit edildi. Yapılan tespitlerin ardından belediye ekipleri duruma müdahale etti ve kaçak olarak yapıldığı tespit edilen 2 kat tıraşlandı. 6 Kat Ruhsat Alan Bina 8 Katlı Olarak İnşa Edilmeye Çalışıldı Söz konusu olay Van'da yaşandı. Van İpekyolu Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre belediyenin 6 kat inşaat ruhsatı verdiği yapının 8 katlı olarak inşa edildiği tespit edildi. Belediye yetkilileri durumu tespit ederek gerekli çalışmalara başladı. Belediye yönetimi konu hakkında “İpekyolu Belediyesi ekiplerince, binanın 1 katına kalıp sökme, 1 katına da yıkım işlemi uygulanarak fazlalık olan kısımlarına tıraşlama işlemi uygulandı. Çalışmalar sonrasında 6 kata indirilen bina, inşaatın devamı için proje ve eklerine uygun hale getirildi.İpekyolu Belediyesi, çevreye duyarlı ve deprem yönetmeliklerine uygun binaların yapılması, proje ve ruhsatlara uygun olmayan binaların tıraşlama yöntemi ile kısaltılarak imara uygun hale getirilmesi için gereken özen ve duyarlılığı tüm titizliğiyle göstererek, bundan sonrada benzeri işlemleri uygulamaya devam edecektir." açıklamasında bulunarak durumun ciddiyetini ortaya koydu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@