Son Dakika! Kanal İstanbul Torba Yasa Kapsamına Alındı

Milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik müjdesi gelirken hükümet Kanal İstanbul Projesi için son dakika müdahalesi yaparak ihale için torba yasa tasarısına madde ekledi.

EMLAK HABERLERİ 18.07.2018 - 06:12 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik müjdesi gelirken hükümet Kanal İstanbul Projesi için son dakika müdahalesi yaparak ihale için torba yasa tasarısına madde ekledi.

İçerisinde farklı konuları ilgilendiren çok sayıda değişiklik bulunması nedeni ile torba yasa tasarısı olarak anılan yasa tasarısı içerisine Kanal İstanbul projesini ilgilendiren bir madde eklendi. Eklenen bu madde ile beraber uzun süredir beklenen Kanal İstanbul ihalesi için gerekli olan zemin oluşturulmuş oldu. Bu madde ile beraber Kanal İstanbul ihalesi bundan sonra yap - işlet - devret yöntemi ile yapılabilecek. Kanal İstanbul Projesi Nedir?Türkiye tarihinin en büyük projelerinden biri olarak lanse edilen Kanal İstanbul Projesi Osmanlı döneminde dahi gerçekleştirilmesi planlanan bir projedir. Açılan dev bir kanal üzerinden İstanbul Boğazına alternatif bir geçiş güzergahı oluşturulmasını amaçlayan proje en son 2011 yılında o dönem Başbakan olarak hizmet veren Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme taşınmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde dahi projenin farklı bir şekille ele alındığı bilinirken Karadenizle Marmara Denizini birbirine bağlayan yapay boğaz şeklinde lanse edilmektedir. Türkiye ekonomisi için büyük bir kaynak olarak gösterilen Kanal İstanbul'un amacı şu anda son derece yoğun olan Boğaz trafiğini azaltmak, Boğaz'da ki gemi kazaları gibi sorunları önlemek ve Türkiye'nin anlaşmalar ile elini kolunu bağlayan Boğaz geçişleri için elini güçlendirebilmektir....Kanal İstanbul'un Güzergahı / Geçiş Yerleri Kanal İstanbul projesi İstanbul Avrupa Yakası bölümüne yapılacak olup açıklanan planlarda bir değişiklik yapılmazsa Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru kullanılacaktır. Kanal İstanbul maliyeti ise 20 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@