Son Dakika! Kara Listede Olanlara Kredi ve Kredi Kartı Borcu Sicil Affı İçin Kanun Teklifi Verildi

Milyonlarca vatandaşın ve esnafın büyük bir sıkıntı yaşamasına neden olan kredi borcu ve kredi kartı borcu sicil affı için flaş hamle geldi.

GÜNDEM 23.08.2019 - 11:44 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Milyonlarca vatandaşın ve esnafın büyük bir sıkıntı yaşamasına neden olan kredi borcu ve kredi kartı borcu sicil affı için flaş hamle geldi. Meclise sicil affı için kanun teklifi verildi. Kara listede olanlara kredi affı geliyor!

Ekonomide yaşanan bozulma ve bankaların çok yüksek faiz oranları ile kredi vermesi nedeni ile pek çok kişi yasal takibe girmişti. Bankaların batık kredi miktarı rekor seviyeye çıkarken hem vatandaş hem de esnaf kredi borçlusu olarak yasal takip altına girdiği için kara listeye düşmüştü. Kara Listede Olanlara Kredi Sicil Affı Mı Geliyor?Bankalara olan borcu nedeni ile hakkında yasal takip başlatılan kişiler ne yazık ki kara liste adı verilen bir listeye giriyorlar. Bu listede olan kişiler ise bankalardan hem kredi kartı hem de kredi çekemiyor ve bankaların hizmete sunduğu tüm kredili ürünlerden yararlanma haklarını kaybediyorlar. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan yeni kanun teklifi kapsamında bir başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma ve evlilik gibi nedenlerle kullandığı krediyi ve kart taksitini ödeyemediği için kara listeye giren kişilerin milyonlara ulaştığı belirtilerek yaşanan büyük mağduriyete dikkat çekildi. 524 Milyar Lira Borcumuz Var! Yapılan açıklamada kredi kartı ve tüketici kredisi borcunun 524 milyar liraya ulaştığı belirtilerek borcunu ödeyemediği için yasal takip altına giren ve kredi sicili bozulan kişilere af çıkarılması istendi. Af talebinin gerekçesi olarak ise "Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 25 milyon 80 bin kişiye çıktı. Buna bağlı olarak son 5 yıl içerisinde icraya verilen vatandaş sayısı ise 4 milyonu aşmış durumda.Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı. Kara Liste Affı Çıkacak Mı?Söz konusu kanun teklifinin mecliste yapılan görüşmeler ile kabul edilmesi durumuda kara liste affı ya da kredi sicil affı olarak bilinen genel af çıkmış olacak. Yaşanan gelişmeleri uygulamalarımızı indirerek takip edebilirsiniz...İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@