Son Dakika: Kobani Soruşturması Kapsamında HDP'li 9 Milletvekili Hakkında Fezleke Hazırlandı!

Yürütülen Kobani Soruşturması kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında HDP milletvekili olan 9 kişi hakkında fezleke hazırlandı.

Son Dakika: Kobani Soruşturması Kapsamında HDP'li 9 Milletvekili Hakkında Fezleke Hazırlandı!

Yürütülen Kobani Soruşturması kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında HDP milletvekili olan 9 kişi hakkında fezleke hazırlandı. Hazırlanan fezleke kapsamında aralarında Pervin Buldan'ın da olduğu 9 kişi için son derece kritik bir süreç başlamış oldu.

HAKKINDA FEZLEKE HAZIRLANAN HDP MİLLETVEKİLLERİ KİMLER?

Fatma KURTULAN

Garo PAYLAN

Hüda KAYA

Meral DANIŞ BEŞTAŞ

Hakkı Saruhan OLUÇ

Serpil KEMALBAY PEKGÖZEGÜ

Sezai TEMELLİ

Pero DUNDAR

Pervin BULDAN

KOBANİ SORUŞTURMASI NEDİR?

2014 senesinin 6-7-8 Ekim tarihleri arasında yaşanan Kobani Olayları hakkında başlatılan soruşturmadır. Hatırlanacağı üzere olaylar HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından alınan karar kapsamında halka sokağa çıkma çağrısı yapılmış, protesto görüşmeleri terörist faaliyetlere dönüşmüş ve bu olaylarda 37 kişi hayatını kaybetmişti. Olayların büyümesi nedeni ile çok sayıda ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, pek çok devlet binası yakılarak tahrip edilmişti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan çağrı nedeni ile olayların başlaması üzerine soruşturma başlatılmıştı. İşte bu soruşturma kapsamında 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tarafından hazırlanan fezlekeler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Meclise ulaşan fezlekeler öncelikle ilgili komisyonlarda görüşülecek, ardından Meclis Genel Kurulu'nda oylamaya sunulacak.

Bu oylamada milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılması yönünde çoğunluk oy alınırsa bu durumda fezlekede adı geçen 9 milletvekili hakkında yasal süreç başlatılacak. Fezleke kabul edilirse milletvekilleri yargı önüne çıkacak ve Kobani olayları soruşturması kapsamında yargılanacak.