SON DAKİKA: Konut Fiyatlarına Yüzde 127 Zam! Ankara, İstanbul ve İzmir'de Ev Fiyatlarında Son Durum Ne?

Ev fiyatlarında yaşanan yükseliş vatandaşı zor durumda bırakmaya devam ederken TÜGEM İkinci El Konut Piyasası Raporu Mayıs 2022 raporu yayımlandı. Konut fiyatları yükseldi mi, düştü mü?

Emlak Haberleri 09.05.2022 - 15:50 09.05.2022 - 15:53 Gülcan Özer

Pandemi döneminde araç ve konut fiyatları rekor seviyelere yükselirken yaşanan dalgalanmanın etkisi tüm hızı ile sürüyor. İlk yükseliş döneminde pek çok ekonomist bu fiyat artışını balon olarak nitelendirmiş ve fiyatlarda sert düşüşler yaşanacağını iddia etmişti. 

İlk olarak 2021 senesinde "konut fiyatları çökecek" iddiaları dillendirilmiş, 2021 senesinde de fiyatlar yükselişini sürdürünce gözler 2022 senesine çevrilmişti. Konut fiyatlarında yaşanan artış tüm hızı ile devam ederken fiyatlar düşmek bir yana yukarı yönlü çıkışını sürdürdü. 

KONUT FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Yaşanan yükseliş nedeni ile konut fiyatları yakından takip edilirken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa işbirliği ile hazırlanan İkinci El Konut Piyasası Raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda konut fiyatlarında yaşanan artış bir kere daha gözler önüne serilmiş oldu. Açıklanan endeks verilerine göre ne yazık ki konut fiyatları düşmek bir yana zamlanmaya devam etti. 

tügem konut fiyatları raporu

KONUT FİYATLARINA YÜZDE 127 ZAM GELDİ! EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Açıklanan endeks verilerine göre 2022 senesinin Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan birinci çeyrek döneminde ev fiyatları Türkiye genelinde yıllık yüzde 127 oranında artış gösterdi. Yaşanan artışın ardından Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı m2 değeri 7 bin TL sınırını aşarak 7.395 TL oldu. 

Konut fiyatlarının en pahalı, yüksek olduğu il İstanbul olurken, İstanbul'da konut fiyatlarına yıllık bazda yüzde 147 zam gelirken Ankara'da bu oran yüzde 116 ve İzmir'de ise bu oran yüzde 119 olarak gerçekleşti. İstanbul'da yaşanan artışın ardından ortalama konut metrekare satış fiyatı 12 bin 102 TL olarak gerçekleşti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@