Son Dakika: Konut Fiyatlarına Yüzde 40, Kiralık Ev Fiyatlarına Yüzde 50 Zam Geldi

İnşaat sektöründe yaşanan maliyet krizi, yeni konut üretimindeki azalma ve talepte yaşanan yoğunluk hem kiralık hem de satılık ev fiyatları için artışa neden oldu.

Emlak Haberleri 10.09.2021 - 14:23 10.09.2021 - 14:23 Gülcan Özer

Farklı pek çok faktörün aynı anda ortaya çıkması ile Türkiye tarihinin en büyük barınma krizini yaşarken Ağustos ayına ilişkin son rakamlar açıklandı. Türkiye'nin en büyük online emlak ilan sitelerinden biri olan Sahibinden Com üzerinden verilen ilan verileriyle Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) taraından hazırlanan rapor yayımlandı. 

9. hazırlanan Sahibindex Konut Piyasası Görünümü raporu ile Ağustos ayında hem kiralık hem de satılık konut fiyatlarında yaşanan artış gözler önüne serildi. Hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında yaşanan artışta İstanbul dikkat çekerken yine yazlık bölgelerde yer alan evlerin fiyatlarındaki artışların sürdüğü görüldü. 

AĞUSTOS AYINDA KONUT FİYATLARINA TÜRKİYE GENELİNDE ORTALAMA YÜZDE 40 ORANINDA ZAM GELDİ! 

Oluşturulan veri havuzu üzerinden derlenen rakamlara göre satılık konut fiyatları Türkiye genelinde yüzde 40 artış gösterdi. Temmuz ayında yaşanan yüzde 37,9'luk yükselişin ardından Ağustos ayında yaşanan yükseliş yüzde 40 bandına dayandı. Türkiye geneli satılık konut metrekare fiyatı 2020 senesinin Ağustos ayında 3 bin 155 TL olarak hesaplanırken söz konusu rakam 2021 senesinin Ağustos ayında yaşanan yükselişin ardından 4 bin 382 liraya ulaştı. 

Ankara, İstanbul ve İzmir'in aralarında olduğu 3 büyük şehirde ise hem satılık konut ilanları sayısı hem de satılan konut sayısı bir önceki aya oranla yükseliş gösterdi. Lüks konut ilan fiyatları da yükseldi. Yıllık lüks konut satış fiyatları yüzde 49,1 olarak gerçekleşirken ucuz konutlarda ise yüzde 29,7 oranında gerçekleşti. 

konut fiyatları ve kiralara zam

KİRA ARTIŞINDA ZAM ŞAMPİYONU İSTANBUL OLDU! 

Kiralık konut fiyatları da büyük bir hızla yükselmeye devam etti. Türkiye'nin yoğun göç alması ile mültecilerin ev talepleri, yabancıların konut alımları, üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanması, koronavirüs yasaklarının kaldırılması ile düğünlerin yeniden başlaması, kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması ve konut üretiminin azalması gibi nedenlerle boş kiralık ev bulmak zorlaşırken fiyatlarda da yükseliş yaşanmıştı. 

Açıklana verilere göre konut kiralarına İstanbul'da yıllık bazda yüzde 50,7 oranında zam gelirken Ankara'da kiralık ev fiyatları 31,8 ve İzmir'de ise yüzde 30,9 oranında zamlandı. Kiralık ev ilanlarında yaşanan sınırlı yükselişe rağmen kiralanan konut sayısı ile belirgin artış yaşadı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@