Son Dakika Kredi Faiz İndirimi Haberi Geldi: Halkbank Kredi Faizleri Düştü!

Merkez Bankası 200 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında ilk kredi faiz indirimi müjdesi Halkbank tarafından verildi. Halkbank faiz indirdi. Halkbank ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranı kaç

Finans 25.10.2021 - 09:37 25.10.2021 - 09:45 Gülcan Özer

Kamu bankaları tarafından yapılacağı açıklanan faiz indirimi hamlesi için ilk resmi açıklama Halkbank tarafından yapıldı. Halkbank tarafından yapılan açıklama ile kredi faiz oranlarının 200 baz puan düşürüldüğü ilan edildi. 

Halk Bankası kredi faiz indirimi haberinin resmen açıklanmasının ardından gözler diğer kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yapılacak olan açıklamalara çevrildi. Devlet bankaları tarafından Merkez Bankası politika faiz oranı rakamında yapılan 200 baz puan faiz indirimi rakamının yansıtılması bekleniyordu. 

MERKEZ BANKASI 2 TOPLANTIDA 300 BAZ PUAN FAİZ İNDİRDİ! 

Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan ve Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi olmak üzere toplamda son 2 toplantıda 300 baz puan faiz indirimi yapmıştı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu çekirdek enflasyon vurgusu ile faiz indirimi sinyali verirken piyasalar son toplantıda en fazla 50 ya da 100 baz puan faiz indirimi beklerken yapılan 200 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrasında dolar kuru yükselişe geçmişti. 

halkbank-kredi-faiz-indirimi

HALKBANK KURUMSAL KREDİ FAİZLERİNİ İNDİRDİ! 

Son dakika açıklaması yapan Halk Bankası kredi faiz oranları için indirim müjdesi verdi ancak 200 baz puanlık faiz indirimi sadece kurumsal kredi paketlerini kapsadı. Halkbank konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde oranlar değişmedi ve sabit tutuldu. Halkbank konut kredisi paketinde faiz oranı yüzde 1,38 olarak sabit tutulurken ihtiyaç kredisi paketinde 1,63 oranı ve taşıt kredisi paketinde ise 1,54 faiz oranı rakamlarının güncellenmediği görüldü. 

halkbank-kurumsal-krediler

KURUMSAL KREDİ NEDİR, İHTİYAÇ VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Halk Bankası ticari ve kurumsal kredi paketlerinde 200 baz puan faiz indirimi yapıldığını duyurdu. Söz konusu krediler kurumsal bankacılık, nakit krediler ve gayri nakit krediler olmak üzere 3 ana grupta toplanıyor. Bireysel müşteriler bu kredi paketlerinden yararlanamazken söz konusu krediyi ticari ve kurumsal yapıya sahip olan işletmeler, şirketler ve şahıslar kullanabiliyor. Kredi paketlerinde uygulanan oranlar 2 puan düşürülürken ekonominin canlanması adına atılan adım olumlu karşılandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@