Son Dakika Kulis Haberi Basına Sızdırıldı: 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Bol Kepçe Zam Geliyor!

2022 asgari ücret zammı gündemdeki yerini korurken yeni kulis haberi büyük deprem etkisi yarattı. Asgari ücret 2022 zam oranı ne kadar olur, ne zaman açıklanacak?

Finans 12.09.2021 - 11:20 12.09.2021 - 11:22 Gülcan Özer

Hükümet memur ve emekliler için beklenen toplu iş sözleşmesi TİS görüşmeleri sürecini tamamlarken gözler milyonlarca asgari ücretlinin beklediği zam haberine çevrildi. 2022 asgari ücret zam oranı için kulis haberleri peş peşe gelmeye devam ederken hükümetin dosyasında olan ilk zam teklifi basına sızdırıldı. 

Türkiye erken seçim tartışmaları yapmaya devam ederken normal koşullar altında dahi 2023 yılında yapılacak olan seçimler için süre yaklaşırken hükümetin bu nedenle memurlara olduğu gibi işçilere de bol kepçe zam yapacağı iddia edildi. 

ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM ORANI NE KADAR OLUR?

Memur ve emeklilerin beklenen zam oranları belirlenirken yine kamu işçileri içinde TİS görüşmeleri tamamlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile anlaşmalar imzalanmıştı. Hükümetin daha ılımlı yakınlaştığı ve taleplere mümkün mertebe yanıt vermeye çalıştığı zam oranları için asgari ücret görüşmeleri baklenmeye başladı. 

2022 yılı için uygulanacak olan asgari ücret zam oranı için ilk rakamlar telaffuz edilmeye başlanırken hükümetin masasında yer alan ilk zam teklifi için dudak uçuklatan rakam basına sızdırıldı. 2023 yılında yapılması planlanan seçimlere yatırım olarak yorumlanan zam teklifi için basına sızdırılan ilk rakam 4 bin lira oldu. 

2022 asgari ücret zammı

ASGARİ ÜCRET 4 BİN LİRA OLUR MU, ENFLASYONA GÖRE ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELİR?

2021 yılının son aylarına doğru ilerlerken 2022 asgari ücret zam oranı da yeniden gündeme geldi. Hükümete yakın kaynaklara dayandırılan habere göre son anketlerde düşüşe geçen oy oranlarını yeniden yükseltmek için asgari ücret zam oranı için kesenin ağzı açılacak. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş maaş zam oranı için beklentileri de arttırırken ilk hesaplamalar göre enflasyona oranla asgari ücretin 3 bin 400 TL civarında olması bekleniyor. Ancak hükümete yakın isimler tarafından basına sızdırılan 4 bin lira rakamı büyük yankı uyandırdı. Hükümetin seçime hazırlık ve düşen oy oranlarını arttırmak için EYT yasası, intibak yasası, 3600 ek gösterge ve yüksek asgari ücret zam oranı gibi yeni adımları atmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

asgari ücret ne zaman belli olur

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İşç Sendikaları ve İşveren Sendikaları arasında oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 3 oturum ile zam pazarlığı yapılıyor.

Birinci oturum işçi sendikalarının ev sahipliğinde, ikinci oturum işveren sendikalarının ev sahipliğinde ve son oturum ise bakanlığın ev sahipliğinde yapılırken en geç Aralık ayının son haftası içerisinde net asgari ücret zammı belirlenerek ilan edilmiş oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@