Son Dakika: Kur Artık Çift Haneli, 1 Dolar 10 TL Oldu!

Dolar kurunda yükseliş tüm hızı ile devam ederken ne yazık ki kur çift haneyi gördü, 1 dolar 10 TL oldu! Dolar kuru neden yükseliyor, yükselmeye devam eder mi, edecek mi, ne zaman düşer, düşecek mi?

Finans 12.11.2021 - 21:35 12.11.2021 - 21:35 Gülcan Özer

Amerika'da açıklanan enflasyon verisi sonrasında başlayan dolar kurundaki yükseliş ne yazık ki Cuma günü piyasaların kapanmasına rağmen devam etti. Son derece hızlı yükselen dolar kuru sonrasında kur tarihinde ilk kez çift haneli seviyelere ulaştı ve Euro kuru sonrasında dolar kuru da 10 TL bandına ulaştı. 

Dolar kuru piyasalarda 10 TL bandını aşarak 10,59 TL seviyesine kadar ulaşırken anlık yükseliş ve çıkışlara devam etmesine rağmen yine de çift haneli seviyeleri görmeyi başardı. Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan bugün açıklama yaparak kurun bilerek arttırıldığı iddialarını yalanlamak zorunda kalmıştı. 

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBETTİ, DOLAR KURU ÇİFT HANELİ OLDU! 

ABD Ekim ayı enflasyonu verisi beklentilerin çok daha üzerinde çıkmış, son 30 senenin en yüksek enflasyon verisinin ilan edilmesi ile piyasalarda büyük bir çalkalanma yaşanmıştı. Dolar kurunun dünyadaki rezerv para olması nedeni ile Amerika'da açıklanan tüm ekonomik veriler küresel piyasalarda da yankı buluyor. 

12 kasım dolar kuru-1

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrası ne yazık ki 10 TL seviyesi aşıldı ve dolar kuru 10,057 seviyesine ulaştı. 

DOLAR KURU NEDEN YÜKSELİYOR SON DAKİKA, YÜKSELİŞE GEÇTİ?

Amerika tarafından ilan edilen Ekim ayı enflasyon verisinin beklentilerin oldukça üzerinde çıkması sonrasında dolar kuru yaşanan çalkalanmanın etkisi ile yükselişe geçti. Son 31 senenin en yüksek TÜFE rakamının açıklanması ile FED'in beklentilerin aksine daha erken faiz artırımı yapacağı endişesi doları yükseltti. 

Yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 18 Kasım günü yapılacak olan PPK toplantısı ile en az 100 baz puan faiz indirimi yapılacağı beklentisinin oluşması da Türk Lirası üzerinde satış baskısı oluşturdu. FED'in faiz artırımı, TCMB'nin ise faiz indirimi yapacağı  beklentisi piyasalarda fiyatlanırken bu doların değer kazanmasını, Türk Lirası'nın da değer kaybetmesine neden oldu. 

Yine Türk firmalarının yıl sonu ödemelerinin başlaması ile dış borç ödemeleri de dolar kuruna olan talebi dolayısı ile de kuru yükseltti. Cari açık, dış borç ödemeleri ve reeskont kredileri ödemeleri TL'nin zayıflamasına neden oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@