Son Dakika: Kurun Freni Patladı! Tepetaklak Olan Dolar ve Euro Kuru Kritik Dayanak Noktasının Altına Düştü

TL'ye destek paketi ile hayata geçirilen Dövize Endeksli TL Mevduat Hesabı tartışmaları beraberinde getirse de dolar ve Euror kuru için sert düşüşü sağladı. Dolar son 1 ayın en düşük seviyesini gördü.

Finans 23.12.2021 - 14:29 23.12.2021 - 14:34 Gülcan Özer

Döviz kurlarında Pazartesi günü başlayan gevşeme sertleşerek devam ediyor. Dolar ve Euro kuru büyük bir hızla düşmeye devam ederken yaşanan süreçte kur son 1 ayın en düşük seviyesini gördü. 

Ekonomistlerin dolar kurunda kritik dayanak noktası olarak gösterdikleri 11 TL seviyesi yıkıldı. Dolar kuru an itibari ile 11 TL'nin altını test ederek 10.88 lira seviyesini gördü. Vatandaşların yoğun bir şekilde döviz bozdurmaya devam etmesi ile piyasada yaşanan dolar bolluğu kurlarda düşüş etkisini de beraberinde getirdi. 

DOLA KURU 10 TL SEVİYESİNE GERİLEDİ! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü ulusa sesleniş konuşmasına başlamadan önce 18,25 TL seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kıran dolar kuru konuşmanın ardından hızla düşüşe geçmişti. Dövize Endeksli TL Mevduat HesabI ile devletin vatandaşa garanti vermesiyle beraber yoğun döviz satışı başlarken kurun düşüşe geçmesi ile panik satışları da arttı. 

dolar ve euro kuru 23 aralık

Satışların derinleşmesi ile beraber dolar kuru an itibari ile 11 TL seviyesinin altına gerileyerek son 1 ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar kuru 10,7694 TL alış ve 10,8789 TL satış seviyesine gerilerken Euro kuru ise 12,2246 TL satış ve 12,3685 TL satış seviyesine geriledi. 

DOLARDA DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ, DEVAM EDER Mİ?

Dolar kurunda yaşanan sert düşüş tüm hızı ile devam ederken yüksek seviyeden dolar alıp zarara uğrayan, dolar borcu olanlar ve dolar almak isteyenler kurun daha fazla düşüp düşmeyeceği sorusunun yanıtını aramaya devam ediyorlar. Reuters haber ajansı tarafından yayımlanan haberde ajansın kaynaklarına aktardığına göre hükümet dolar / TL'de 9 TL seviyesini hedefliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@