Son Dakika Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru Neden Yükseliyor, Dolara Müdahale 2020 İddiaları Doğru Mu?

Dün yaşanan yükseliş ile beraber 6 lira bandını aşan dolar kuru hakkında değerlendirmede bulunan ünlü ekonomi profesörü Mahfi Eğilmez madde madde dolar kuru neden yükseliyor sorusuna yanıt verirken dolarda son durum ve dolara müdahale 2020 iddialarına da yanıt verdi.

EKONOMİ 09.02.2020 - 22:00 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Dün yaşanan yükseliş ile beraber 6 lira bandını aşan dolar kuru hakkında değerlendirmede bulunan ünlü ekonomi profesörü Mahfi Eğilmez madde madde dolar kuru neden yükseliyor sorusuna yanıt verirken dolarda son durum ve dolara müdahale 2020 iddialarına da yanıt verdi. Detaylar haberimizde...

Dolar kurunda yaşanan kırılma piyasalar tarafından yakından takip edilirken konu hakkında açıklama yapan Mahfi Eğilmez dolar kurunda yaşanan yükselişin nedenleri ve sonucuna dair değerlendirmelerde bulundu. DOLAR KURUNUN DÜŞMESİ İÇİN MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ YÜKSELTİLMELİ, BANKALARIN VADELİ HESAP FAİZ ORANLARI SERBEST BIRAKILMALI!Mahfi Eğilmez yapmış olduğu değerlendirmesinde "Geçmişte birçok kez dile getirdiğimiz reel faizin eksi düzeye inmesinin ciddi sıkıntılara yol açabileceği meselesini bir kez daha vurgulamakta yarar var.Merkez Bankasının son dönemde yüzde 11’in altına düşürdüğü ortalama fonlama maliyetini zaman geçirmeden yüzde 12’ye yükseltmesi, politika faizini iki yönde de esnek olarak kullanılabilen bir araç haline getirmesi ve baskılanan mevduat faizlerinin serbest bırakılması zorunlu görünüyor" diyerek bunlar yapılmazsa kurun yukarı yönlü hareket etmeye devam edeceğini iddia etti. DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR ŞUBAT 2020?Dolar kurunda direnç noktası 6 lira olarak gösterilirken Cuma günü piyasalar kapanışta bu seviyeyi kırmayı başarmıştı. Konu hakkında kendi internet sitesinde özel bir değerlendirme raporu yayımladı. Konu hakkında açıklama yapan Mahfi Eğilmez "Uzunca bir süre sakin duran USD/TL kuru son üç haftada yükselişe geçti. Bu yükselişin hem dışarıdan hem de içeriden kaynaklanan nedenleri var. Bir başka ifadeyle dolar yalnızca TL’ye karşı değil diğer para birimlerine karşı da yükseliyor" dedi. 

Dolar kurunun yükselme nedenleri olarak Mahfi Eğilmez;Amerika İle Çin arasında süren ticaret savaşı, Amerika tarafından açıklanan ekonomik verilerin iyi çıkması, Yaşanan depremler ve doğal afetler, Diğer ülkelerin ekonomik sorunları,Suriye ve Libya'da yaşanan savaş, Açıklanan enflasyon rakamları, Merkez Bankası faiz kararları nedenlerini sıraladı. DOLARA MÜDAHALE VAR MI 2020?Pek çok ekonomist tarafından iddia edilen dolar kurunda manüpilasyon ve baskı iddialarına da yanıtlayan Mahfi Eğilmez dolar kurunda manipilasyon yapılmadığını ancak baskı olduğunu belirterek müdahale olduğunu iddia etti. 

Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@