SON DAKİKA! Maliye Bakanı Nebati'den Dolar, Faiz, KDV, Tek Haneli Enflasyon, 2023 Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati piyasalara dair çok önemli açıklamalarda bulundu. 2023 seçimleri öncesinde tek haneli enflasyon vurgusu yapan Bakan Nebati, dolar, faiz ve KDV hakkında konuştu.

SON DAKİKA! Maliye Bakanı Nebati'den Dolar, Faiz, KDV, Tek Haneli Enflasyon, 2023 Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati para piyasalarında oluşan son durumu ele aldı. Bakan Nebati konuşmasında merak edilen birçok konu başlığı hakkında konuştu. Bloomberg'e açıklamalarda bulunan Nureddin Nebati kur korumalı vadeli mevduat sisteminden dolar ve faiz konularına, hükümetin enflasyon hedefinden son günlerde biran önce çıkması beklenen KDV değişikliğine ilişkin kapsamlı açıklamalarda bulundu. İşte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin ekonomi gündemini belirleyecek o açıklamaları.

KUR KORUMALI VADELİ MEVDUAT KATILIMCISI 300 BİNİ GEÇTİ

Bakan Nebati konuşmasının başında kur korumalı vadeli mevduat sistemine katılımın 300 bin kişi olduğunu ilan etti. Sistemdeki paranının 126 milyar TL'ye çıktığını ifade eden Bakan Nebati bu paranın yaklaşık yüzde 15'inin döviz tevdiat hesaplarından geldiğini söyledi. "Buradan aldığımız miktar dün gece (Çarşamba) itibarıyla 126 milyar lirayı geçti. Şunu gösteriyor; günde ortalama 10 milyar TL sisteme dahil oluyor. Bunun yaklaşık 'i DTH'lardan geliyor. TL'den Dövize gidecekler artı, dövizden buraya gelenler var, bu çok önemli ve iyi bir para."

DOLAR KURU AÇIKLAMASI

Ekonomi değerlendirmesinde dolar kuru konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, aralık ayında oluşan yüksek kur oluşturduğu etkilerin devam ettiğini söyledi.

"Biz şu anda aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarındaki gevşeme, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz. Enerji ihtiyacımızın azalması, gıda fiyatlarındaki normalleşmeler bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en önemli aylar olacak."

PARANIN TEKRAR DÖVİZE DÖNÜŞMEMESİ İÇİN ÖNLEM ALINACAK

Maliye Bakanı konuşmasında ayrıca paraların tekrar dövize dönüşmemesi ya da gereksiz harcanmaması için bir dizi önlem alınacağını söyledi. Bu alanda atılacak ilk adımlara dair ise Üretim odaklı, proje odaklı destek vereceğiz. Şimdi KGF'yi getiriyoruz mesela. Çalışıyoruz, fazla bir süresi yok. Bitiririz bu ay." ifadelerini kullandı.

NUREDDİN NEBATİ 14 OCAK

FAİZ ORANLARI DENGESİZLİĞİ

Merkez Bankası'nın politika faiz oranları ile bankaların faiz kararları arasında oluşan dengesiz durumu da ele alan Bakan Nebati normale dönüşüm başladığını vurguladı. Nureddin Nebati uyumsuzluğun başlangıçta "Merkez Bankası dayanamayacak, faiz artıracak" söyleminden kaynaklandığının altını çizerek "Şimdi baktığınız zaman mevduat faiz oranları da Merkez Bankası'na yakınsamaya başladı. Dolayısıyla birbiriyle dengeli bir döneme girildiğini ben görüyorum" ifadelerini kullandı.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Enflasyon sorunun çözüleceğini vurgulayan Maliye Bakanı Nebati "Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz. Ondan sonra 2022 yılı tam bir dönüş, istikrar ve işlerin oturduğu bir yıl olacak. Önümüzdeki yıl bu sohbeti yaparsak, yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki bütün olumlu değişimlerin nasıl gerçekleştirildiğini siz bana soracaksınız. Çünkü enflasyon denilen şey üç günlük bir iş değil ki, faiz oranlarının inmesi, çıkması hızlı bir etki gösterir ama kur ataklarının Türkiye'deki etkisini yadsımak, görmezden gelmek, kur ataklarının bu kadar hızlı etkili olduğunu görmezden gelmek kadar tehlikeli bir şey olabilir mi?" diye konuştu.

NUREDDİN NEBATİ 14 OCAK 2

KDV DÜZENLEMESİ

Merakla beklenen KDV düzenlemesinin içeriğinin nasıl olacağı hakkında bilgi veren Maliye Bakanı çok heyecanlı olduğunu söyledi. Nureddin Nebati KDV ile ilgili birçok sektörü kapsayan bir düzenleme olacağının altını çizerek "Vatandaş ne ödediğini bilecek çünkü yüzde 1, 8, 18 gibi farklı oranlar var. Daha önemlisi üretici, imalatçı, satıcılar bununla ilgili bir sıkıntı yaşıyorlar bunu düzenlemiş olacağız. Üçüncüsü KDV iadeleriyle ilgili sorun yaşıyoruz, 1 ile alıyor 8'le; 18 ile alıyor 8 ile satıyor. Burada da sadeleştirmeyi sağlayacağız." açıklamasında bulundu.

Nureddin Nebati konuşmasında ayrıca Türkiye'nin 2023 seçimlerine tek haneli enflasyonlarla gireceğini bildirdi.

SONRAKİ HABER