Son Dakika! Mayıs Ayı Konut Satış Rakamları TÜİK Tarafından Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Mayıs ayı konut satış istatistikleri raporu yayımlandı. Yükselen konut kredisi faiz oranları rakamlarının psikolojik eşik olarak kabul edilen 0.99 oranının 2 katına ulaşması, ekonomik daralma, TL mevduat faiz oranlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlilik ve konut fiyatlarındaki aşırı değerlenme sonrası satış rakamları merak konusu olmuştu. Türkiye'de en çok ve en az konut satılan iller hangileri, kaç konut satın aldı, konut satış rakamları düştü mü, yükseldi mi?

EMLAK HABERLERİ 14.06.2021 - 09:52 14.06.2021 - 09:52

2020 yılının Haziran ayında devlet bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli 0.64 faizli konut kredisi kampanyası ile yükselişe geçen konut satış rakamları Temmuz ayında tüm zamanların en yüksek satış rakamı ile tarihi rekorunu kırmıştı. Sonrasında ise Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılması ile konut kredisi faiz oranları yükselişe geçmiş, konut fiyatlarında yaşanan artışın eşlik ettiği süreçte konuta talepte düşüş yaşanmıştı. 

Üzerine eklenen ekonomik dalgalanma ile konut satış rakamları düşüşe geçerken Mayıs ayında ise yükseliş yaşanıd. 

MAYIS AYINDA KONUT SATIŞ RAKAMLARI YÜZDE 16 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ!

Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde16,2 oranında artış göstererek 59 bin 166 seviyesine ulaştı. Konut satış rakamlarında İstanbul 11 bin 356 konut satışı ve yüzde19,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 5 bin 653 konut satışı ve yüzde 9,6 pay ile Ankara, 3 bin 298 konut satışı ve yüzde 5,6 pay ile İzmir izledi.

TÜRKİYE'DE EN AZ KONUT SATILAN İLLER HANGİLERİ?

Türkiye'dde konut satış rakamlarının en düşük olduğu iller sırası ile 7 konut ile Ardahan, 11 konut ile Hakkari ve 26 konut ile Bayburt oldu.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞ RAKAMLARI SIFIRI YİNE GEÇTİ! 

Açıklanan rapora göre Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 oranında artış göstererek 18 bin 204 rakamına ulaştı. Toplam konut satışları içinde sıfır konutların satış payı yüzde 30,8 ile sınırlı kaldı. 

Mayıs ayında ikinci el konut satış rakamları bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 20,2 oranında artış gösterdi ve 40 bin 962 adet olarak gerçekleşti. Toplam konut satış rakamlarının içerisinde ikinci el konut satış rakamlarının payı yüzde 70,2 ile rekor kırarken müteahhitlerin sıfır konut satışına özel kampanya talebi bir kere daha gündeme geldi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@