Son Dakika: Mecliste Kabul Edildi! Ev Alana Konut Peşinatı Müjdesi Geldi, Toplu Para Ödenecek

Konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken ev sahibi olmakta zorlaşıyor. Vatandaş özelliklede birikim yapmakta ve konut peşinatı ödemekte zorlanırken BES değişikliği ile müjde geldi!

Emlak Haberleri 13.01.2022 - 10:42 13.01.2022 - 10:42 Gülcan Özer

TBMM Genel Kurulu görüşmeleri tamamlandı, Bireysel Emeklilik Sistemi BES için yapılacak olan düzenlemelerin de içerisinde yer aldığı kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi. Yapılan düzenlemenin yasalaşması ile beraber ev sahibi olmak isteyen kişilerin yaşamış oldukları en büyük sıkıntılardan biri olan konut peşinatı sorunu devlet eli ile çözülmüş olacak. 

Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu, AK Parti tarafından hazırlanan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. Söz konusu görüşmeler kapsamında kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan maddelerin tümü kuruldan geçirildi. 

EV ALANA KONUT PEŞİNATI BES ÜZERİNDEN VERİLECEK! 

Mecliste yapılan görüşmelerde birinci bölümü kabul edilen kanun teklifi içerisinde yer alan BES düzenlemesi ile ev almak ya da evlenmek isteyen kişilere yönelik olarak toplu para ödemesi yapılması sağlanacak. Böylelikle vatandaşın hem Bireysel Emeklilik Sistemi'ne olan ilgisi arttırılacak hem de düzenli olarak BES üzerinden para biriktiren kişilerin ev almak ya da evlenmek gibi yüksek tutarlı nakit para ihtiyaçlarının kredi kullanmadan kendi tasarrufları ile karşılanması sağlanacak. 

bes düzenlemesi konut peşinatı

Bireysel Emeklilik Sistemi BES üzerinde yapılan kanuni düzenleme ile sistemi daha cazip hale getirmek adına yeni kararlar hayata geçirilecek. Bu kararlar kapsamında:

Yüzde 25 olan devlet katkısı yüzde 30 olarak uygulanmaya başlanacak, 

İşveren tarafından ödenenler hariç Türk vatandaşı katılımcılar ile Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun ilgili maddesi kapsamındaki katılımcılar adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 30’una karşılık gelen tutar, şirketler tarafından Emeklilik Gözetim Merkezi’ne iletilen bilgiler esas alınarak devlet katkısı olarak Emeklilik Gözetim Merkezince hesaplanacak, 

45 yaş üstü katılımcılar da kendilerinin talep etmeleri halinde sisteme dahil olabilecek, 

Cumhurbaşkanı, yabancı para cinsinden yapılan katkı payı ödemeleri için bu oranı yüzde 10’a kadar indirme yetkisine sahip olacak, 

BES'te belirli bir süre boyunca para birikimi yapan katılımcılar ev alma, evlenme, eğitim ve benzeri özellik taşıyan durumlarda sistemde belirlenen tutarlarda toplu para ödemesi alabilecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@