Son Dakika: Memur ve Emekli Maaşlarına Enflasyon Zammı Geldi! Son 3 Aylık Enflasyon Rakamları Toplamı Yüzde Kaç Oldu?

Memur maaşlarına enflasyon farkı zammı kesinleşti! Enflasyon farkı zammı nasıl hesaplanır, 2022 Ocak ayı zam hesaplama ile maaşlara kaç TL zam gelecek, Temmuz, Ağustos, Eylül enflasyonu yüzde kaç?

Finans 04.10.2021 - 10:40 04.10.2021 - 10:41 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı resmi kira artışı zam oranı sonrasında memur ve emekli maaşlarına Ocak 2022 döneminde yapılacak olan enflasyon farkı zammı kesinleşti. Son 3 aylık enflasyon rakamları toplamı memur ve emekli maaşına zam olarak verilecek olan yüzde 3 rakamını aşarken böylelikle memur ve emeklilere enflasyon farkı zammı verilmesi de kesinleşmiş oldu. 

2021 YILININ SON 3 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI İLE 3 AYLIK ENFLASYON TOPLAMI YÜZDE KAÇ OLDU?

2021 yılı Temmuz ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.80

2021 yılı Ağustos ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.12

2021 yılı Eylül ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.25 

ekim 2021 enflasyon oranı

MEMUR VE EMEKLİLER İÇİN ENFLASYON FARKI OLUŞTU! 

Hatırlanacağı üzere yılın ilk 6 ayını kapsayan enflasyon rakamları ile Ocak - Haziran aylarını kapsayan süreçte memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı oluşmuştu. Toplu İş Sözleşmesi ile memur ve emeklilere uygulanacak olan zamma ek olarak hükümet tarafından 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 3 seviyesini aşması durumunda bir de yüzde 3 maaş zammına ek olarak oluşan enflasyon farkı oranında ek enflasyon farkı zammı veriliyor. 

Bu nedenle memur ve emekliler için açıklanacak olan enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. Haziran ayından bu yana TÜİK tarafından Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında açıklanan son 3 aylık enflasyon verisinin toplamı yüzde 4,23 olarak gerçekleşti ve bugünden itibaren memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı zammı yüzde 3 sınırı aşıldığı için kesinleşmiş oldu. 

Ekim, Kasım ve Aralık ayı verileri de yüzde 1,23 enflasyon rakamına ilave edilerek yıl sonunda yüzde 3 olarak belirlenen maaş zammına ilave edilecek olanr memur ve emekli maaşı enflasyon farkı zammı rakamı da netleşmiş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@