Son Dakika! Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Faiz İndirimi Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM bünyesinde bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında enflasyon oranlarına dair açıklamalarda bulunan Kavcığlu faiz oranları hakkında da konuştu.

Finans 11.10.2021 - 15:10 11.10.2021 - 15:10 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. Sunum kapsamında ekonomik verileri ele alan Kavcıoğlu para politikası hakkında konuştu. Üçüncü çeyrek rakamları ve dördüncü çeyrek beklentileri hakkında bilgi veren Kavcıoğlu enflasyon oranları hakkında da konuştu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN ENFLASYON VE FAİZ AÇIKLAMASI

Mecliste yağmış olduğu konuşmasında, üçüncü çeyrek verileri hakkında bilgi veren Kavcıoğlu öncü göstergelerin yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğini söyledi. Aşılama oranlarının sektörlerde oluşan olumsuz etkilerin kalkmasına ve sektörün canlanmasına neden olduğu ifade edildi.

Konuşmasının devamında cari işlemler dengesine ilişkin ise Kavcıoğlu "İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir. Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme eğilimi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir." dedi. 

Enflasyon Oranları Açıklaması

Ekonomi gündeminin ilk sırasında yer alan enflasyon oranlarına dair Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu şu ifadeleri kullandı. 

"Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir."

Faiz İndirimi Açıklaması

Şahap Kavcıoğlu son alınan faiz indirimine ilişkin ise "Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve Eylül ayında politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir." açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@