Son Dakika: Merkez Bankası Dolar Kurunu Düşürecek Açıklamayı Yaptı: Birleşik Arap Emirlikleri İmzayı Attı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında Mutabakat Zaptı imzalandı. Dolar nasıl etkilenir, etkilenecek, düşecek mi, swap anlaşması olur mu, yön ne?

Finans 25.11.2021 - 09:23 25.11.2021 - 09:23 Gülcan Özer

Dolar kurunun tansiyonu düşürecek bir son dakika haberi daha geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasından ortak mutabatak zaptı imzalandığı ilan edildi. 

Dün dolar kuru Birleşik Arap Emirlikleri prensinin resmi Türkiye ziyareti öncesinde 11 TL bandına kadar geri çekilme yaşanmıştı. İki ülke liderlerinin vermiş olduğu mesajlar ve yapmış olduğu açıklamalar sonrasında Merkez Bankası tarafından da resmi duyuru yayımlandı. 

TCMB İLE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ MERKEZ BANKASI ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI! 

Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Arasında Bir Mutabakat Zaptı İmzalandı" başlığı ile yayımlanan kamuoyu duyurusunda "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 24 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülke merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunulur" ifadelerine yer verildi. 

mutabakat zaptı imzalandı

DOLAR VE EURO KURUNDA SON DURUM NE?

Yapılan açıklamanın ardından gözler döviz kurlarına çevrildi. Dolar kuru yeni güne ne yazık ki yükselişle başladı ve yine 12 TL bandının üzerine çıktı. Dolar kuru an itibari ile 12,0939 TL seviyesinden işlem görürken Euro kuru ise 13,5871 TL seviyesi ile güne başladı. 

MERKEZ BANKASI YENİ SWAP ANLAŞMASI İMZALARSA DOLAR KURU NE OLUR, NASIL ETKİLENİR, DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama metninde swap anlaşmasına dair bir ibare yer almasada piyasanın beklentisi yüklü miktarda swap anlaşması imzalanması yönündeydi. Dolar cinsinden imzalanacak yüksek meblağlı bir swap anlaşmasının duyurulması durumunda dolar kurunda sert bir düşüş yaşanabileceği belirtilirken aksi durumda ise yükselişin devam edebileceği belirtiliyor. 

Uzmanlar piyasaların açıklanacak olan verileri takip edeceğini belirtirken gözler bugün açıklanacak olan Merkez Bankası PPK toplantı tutanağı verisinde olacak. Merkez Bankası faiz kararı tutanağında verilecek olan mesajlar ve satır aralarındaki faiz yorumları piyasaya yön verecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@