Son Dakika! Merkez Bankası Ekonomi Zirvesini Topluyor!

Türkiye ekonomisinde meydana gelen olağanüstü fiyatlamanın ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Bankalar Birliği'nin üyeleriyle ekonomi zirvesinde bir araya gelecek. 

Finans 24.11.2021 - 23:33 24.11.2021 - 23:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde Türk lirasının değer kayıpları ile muhatap olmasının ardından tüm gözler Merkez Bankası'nın atacağı adımlara çevrildi. Merkez Bankası ilk olarak döviz kurlarının serbest piyasa koşullarında fiyatlandığını açıklayarak kamuoyunu teskin etmeye başladı. Ardından bugün Birleşik Arap Emirlikleri ile swap anlaşması yapılabilmesi için ön görüşmelere start verildiği bildirildi. 

EKONOMİ ZİRVESİ TOPLANIYOR

Merkez Bankası'nın yaşanan finansal sorunlara çözüm için atacağı son hamle ile ekonomi zirvesini toplamak oldu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yarın akşam Türkiye Bankalar Birliği'nin üyeleri ile ekonomi zirvesinde bir araya gelecek. Bankaların üst düzey yöneticileriyle son finansal gelişmeleri değerlendirecek olan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bankalardan bazı politika değişiklikleri isteyebileceği iddia edildi. 

POLİTİKA DEĞİŞİMİ BANKALARA İZAH EDİLECEK İDDİASI

Ekonomi dünyasında tüm gözler yapılacak olan zirveye çevrildi. Bu zirvede bankalardan Merkez Bankası'nın hangi talepte bulunacağı merak konusu oldu. İddialara göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankaların üst düzey yöneticilerine faiz indirimleri ile alakalı detaylı bilgi verecek. Faiz indirimlerinin büyük bir politika değişiminden kaynaklandığını bankalara izah edecek olan Şahap Kavcıoğlu bankalara kredi faizlerinde indirim yapılmasına dair tavsiyede bulunacak. 

DÖVİZ KURLARININ ATEŞİ SÖNECEK Mİ?

Bankaların politika desteğini talep edecek olan Merkez Bankası bu şekilde piyasaları sakinleştirmeye çalışacak. Piyasalarda hararetin sona ermesinin ardından ise döviz kurlarında bir gerileme meydana gelmesi hedefleniyor. Şu anda herkes ekonomi zirvesinden çıkacak sonuçları merak etmeye başladı. Merkez Bankası'nın düzenleyeceği ekonomi zirvesine Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun kurmayları ile katılması bekleniyor.

Öte yandan bu hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bir görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmenin hangi konuda olduğu ise kamuoyuna açıklanmamıştı. Görüşmenin ekonomi zirvesi ile alakalı olduğu iddia edildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@