Son Dakika: Merkez Bankası Eylül Ayı Faiz Kararı Açıklandı! TCMB PPK Toplantısı Sonrası Politika Faizi Kaç Oldu?

Merkez Bankası faiz kararı Eylül 2021 açıklandı. TCMB faiz kararı tahmini ile beraber geri sayım başlamış, piyasalar dolar kuru ve altın fiyatları bu açıklamayı beklemeye almıştı.

Finans 23.09.2021 - 13:58 23.09.2021 - 14:02 Gülcan Özer

Merkez Bankası faiz kararı Eylül 2021 için beklenen açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından atılan imza ile TCMB Eylül 2021 PPK Toplantısı tutanağı yayımlandı. Yayımlanan tutanakta piyasaların nefesini tutarak beklemiş oldukları faiz kararı da belirlenmiş oldu. 

Yılın en kritik faiz kararı olarak tanımlanan ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon söylemi sonrasında indirim beklentisi oluşan rakam ilan edildi. Enflasyon rakamlarındanki söylem değişikliği sonrası piyasada ağırlıklı olarak indirim beklentisi fiyatlanmaya başlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NUN ZOR SINAVI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan faiz kararı ile piyasalar merakla beklenen soruya yanıt bulmuş oldu. Merkez Bankası Başkanı olarak Mart ayında atandıktan sonra Şahap Kavcıoğlu ilk PPK toplantısına Nisan ayında başkanlık etmişti. 

Naci Ağbal'ın görevden alınmadan önce son kez başkanlık ettiği toplantıda yapmış olduğu faiz artırımı ile politika faizi yüzde 19 seviyesine çekilmişti. Alınan kararın ardından Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete ile Naci Ağbal görevden alınmış, yerine Prof. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. 

mb eylül kararı açıklandı

Kavcıoğlu'nun atanma kararı ile beraber dolar kurunda hızlı bir yükseliş yaşanmış bunun üzerine Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaparak enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapılmayacağını söylemişti. Ancak Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon açıklaması sonrasında Merkez Bankası faiz kararı Eylül 2021 daha da önem kazanmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI EYLÜL 2021!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile yayımlanan PPK toplantısı tutanağı ile beklenen faiz kararı açıklanmış oldu. 

Yapılan açıklamada "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar vermiştir" ifadelerine yer verildi.

merkez-bankası-eylül-kararı-beklentisi

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTTU, PAS GEÇTİ NE DEMEK?

Bloomberg HT tarafından yayımlanan Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketi ile beraber politika faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutacağını ve toplantıyı pas geçeceğini öngörmüştü. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun çekirdek enflasyon söylemi nedeniyle piyasalarda erken faiz indirimi beklentisi oluşmuştu. 

Bu söylem değişikliği dolar kurunda hızlı bir yükselişe neden olurken daha önceden olduğu gibi yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun yeniden enflasyon düşmeden faiz indirimi yapmayacağı mesajını vermemesi de indirim beklentisini güçlendirmişti. Merkez Bankası toplantısında faizin değiştirilmeden aynı tutulması işlemine pas geçmek ya da sabit tutmak denilmektedir.

erdoğan faiz indirimi açıklaması

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FAİZ İNDİRİMİ İÇİN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda Merkez Bankası faiz kararı Eylül 2021 için indirim beklentisi oluşmasına neden olmuştu. Katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında açıklamalarda bulunan Erdoğan "Ağustos'u geride bıraktığımızda enflasyon noktasında düşüşü göreceğiz. Enflasyon şu anda bulunduğumuzun çok daha altında bir rakamda olacak. Bunun sinyalini de buradan bir yerlere vermiş oluyorum.

Bu noktadan sonra enflasyonun artık daha yüksek rakamları görmesi mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz aynı zamanda yüksek enflasyonu getiriyor. Ağustos ayı bizim için kırılma noktası olacak" diyerek faiz indirimi sinyali vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama ile dolar kurunda sert bir yükseliş yaşanmış, TL değer kaybetmişti. Toplantı öncesinde de dolar kurunda yükseliş yaşanmış, kur 8.6621 TL seviyesine kadar yükselmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@