SON DAKİKA: Merkez Bankası Faiz Kararı Kasım 2021 Açıklandı! Faizler Düştü Mü, Ne Oldu?

Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 açıklandı. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz kararı açıklaması ne kadar, faizler düştü mü, dolar ve altın ne olur, bankaların kredi faizleri düşecek mi?

Finans 18.11.2021 - 14:00 18.11.2021 - 14:05 Gülcan Özer

Piyasalar tarafından büyük bir merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanan karar metni TCMB resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. 

Bankaların kredi faiz oranları kadar dolar ve altın yatırımcıları tarafından da yakından takip edilen faiz kararı sonrası piyasalarda ilk fiyatlamalar da geldi. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası son PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi yapmış ve politika faiz oranı için uygulamış olduğu rakamı yüzde 18 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekmişti. 

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN YÜKSEK FAİZE KARŞI ELEŞTİRİLERDE BULUNMUŞTU! 

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün mecliste AK Parti Grup Toplantısı'na katılmış ve kürsüden gündeme ilişkin son derece önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kere daha “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” yönündeki görüşünü meclis kürsüsünden tekrarlarken yüksek fazi savunan kişilerle aynı yolda ilerleyemeyeceklerini dile getirdi. 

erdoğan konuşması faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faiz aşağılara çekilmişken tamam da bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor. Yüksek faiz nedir bilmeyen ülkelerin çift haneli fiyat artışları ve bozulan dengeler karşısında şaşkına döndüğü bir dönemde elbette bizim bunun tamamen dışında kalmamız mümkün değildir.  Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız" diyerek önümüzdeki yıl itibari ile ekonominin ferahlayacağını iddia etmişti. 

dolar düşüyor mu

altın düşüyor

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Merkez Bankası faiz kararı öncesi rekor fiyatlara yükselen dolar kuru ve altın fiyatlarında ise geri sayım dönemecinde düşüş yaşanmaya başlanmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı öncesi yoğun kar satışlarının başlaması üzerine hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında düşüş yaşanmaya başlanmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI KASIM 2021!

Dolar kuru ve altın fiyatları için hayati öneme sahip olan Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2021 ilan edildi. Bugün erken saatlerde toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeleri tarafından alınan karar Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanarak TCMB resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi. 

Yapılan açıklama ile Merkez Bankası PPK kurulu kararı ile Merkez Bankası politika faiz oranı rakamı 100 baz puan faiz indirimi hamlesi ile yüzde 16 seviyesinden yüzde 15 seviyesine çekilmiş oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@