Son Dakika Merkez Bankası PPK Faiz Kararı Sonrasında Dolar Kurunun İlk Tepkisi Çok Sert Oldu

Merkez Bankası'nın PPK faiz kararları açıklandı. Uzun süredir beklenen faiz kararları sonrasında dolar kuru ile altın fiyatlarında ilk tepkiler belli oldu. İşte Ekim 2021 PPK sonrası altın ve dolar.

Finans 21.10.2021 - 14:07 21.10.2021 - 14:07 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası'nın tüm piyasalar için belirleyici olan PPK faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası saat 14.00 itibariyle resmi sitesinden yayımladığı karar ile faiz oranlarının 200 baz puan duyurdu. İlan edilen faiz kararı sonrası ise oluşan beklentiler ve açıklanan karar nedeniyle hem döviz piyasasında hemde altın fiyatlarında ani değişimler yaşandı. 

PPK FAİZ KARARI SONRASI ALTIN VE DOLAR

Merkez Bankası faiz kararına dair yayımlanan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı. 

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 18’den yüzde 16’ya indirilmesine karar vermiştir. Küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen yakın dönemde açıklanan güven endeksleri, salgının etkisiyle gerilemeye başlamıştır. Aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgında yeni varyantlar küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır."

DOLAR KURUNDAN ÇOK SERT TEPKİ

Dolar kuru yeni işlem gününe 9.25 TL seviyesinden başladı. Daha sonra dolar ekonomi gündeminde yer alan bazı iddialar nedeniyle geri çekilmişti. 

dolar ppk ekim

Ancak 200 baz puan faiz indirimi sonrası dolar kuru çok sert yükseldi. İşte dolar kurunun ilk tepkisi:

Dolar kuru 9.29 seviyesinden 9.45 seviyesine fırladı. Daha sonra 9.47 seviyesine çıkan dolar kuru bu banttan işlem görüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@