SON DAKİKA: Merkez Bankası Türk Lirası'nın Gerçek Değerini Açıkladı! Kasım Ayı TL Reel Efektif Döviz Kuru

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayı reel efektif döviz kuru rakamını açıkladı. Türk Lirasının reel değeri kaç, TL reel kur endeksi yüzde kaç, efektif kur nedir, nerede kullanılır?

Finans 06.12.2021 - 14:54 06.12.2021 - 14:55 Gülcan Özer

Piyasalar tarafından büyük bir merakla beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Reel Efektif Döviz Kuru Kasım 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre ne yazık ki Türk Lirası tüm zamanların en düşük değerini gördü. 

Tür Lirasının reel değerini gösteren rakam şimdiye kadar açıklanan en düşük rakam olarak tarihe geçerken piyasalarda da büyük yankı uyandırdı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan Kasım ayı reel efektif döviz kuru 54,33 seviyesine geriledi. 

TÜRK LİRASI REEL EFEKTİF DEĞERİ TÜM ZAMANLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ! 

Merkez Bankası tarafından açıklanan TÜFE Bazlı Kasım ayı reel efektif döviz kuru 54,33 seviyesine gerileyerek tüm zamanların en düşük değerini görümşü oldu. Söz konusu rakam bir önceki ayın raporunu kapsayan Ekim ayı raporunda 60,11 olarak ilan edilmişti. Reel efektif döviz kuru büyük bir kayıp yaşamış oldu. 

merkez bankası efektif döviz kuru

NOMİNAL EFEKTİ VE REEL EFEKTİF DÖVİZ KURU NEDİR?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile reel efektif döviz kuru "Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk lirasının ağırlıklı ortalama değeridir. Ağırlıklar ikili ticaret akımları kullanılarak belirlenmektedir. Reel efektif döviz kuru ise nominal efektif döviz kurundaki nispi fiyat etkileri arındırılarak elde edilmektedir" ifadelerine yer verildi. 

tl efektif kuru

REEL EFEKTİF DÖVİZ KURU NASIL YORUMLANIR?

Türk Lirası için yönü gösteren en önemli göstergeler arasında yer alan reel efektif döviz kuru rakamlarında yaşanan değişimler yakından takip edilmektedir. Bir ülkenin kendi para biriminin yabancı para birimi üzerindeki satın alma gücünü gösterir. Bu değerin düşmesi satın alma gücünün erimesi anlamına gelir. 

REEL EFEKTİF DÖVİZ KURU DÜŞERSE NE OLUR?

Reel efektif döviz kurunun düşmesi durumunda yabancı iç ve dış sahadaki yani piyasadaki kıymetli kıymetli eşyaların yerli ve milli kıymetli eşyalara karşı ucuzlamasını sağlayarak ithalatı arttırır. Son dönemde dolar kurunun ithalatı arttırmak amacı ile bilerek yükselmesine izin verildiği yönündeki iddialar reel efektif döviz kurunun şok bir kayıp yaşaması ile yeniden tartışılmaya başlandı. Reel efektif döviz kuru tarihinin en düşük seviyesini görmüş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@