Son Dakika Merkez Bankası'ndan Bir Faiz İndirimi Daha! Zorunlu Karşılıklarda Oran Düşürüldü

Merkez Bankası'ndan gelen son dakika haberine göre zorunluğu karşılıklarda faiz indirimi yapıldı. İndirim oranı geçtiğimiz hafta alınan politika faiz oranlarına paralel bir şekilde 100 baz puan oldu.

Finans 20.12.2021 - 15:55 20.12.2021 - 15:57 Mustafa Karagöz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz hafta perşembe günü açıklanan PPK faiz toplantısına ilişkin kararında 100 baz puanlık indirime gittiğini ilan etmişti. Merkez Bankası'ndan gelen açıklamada politika faiz oranlarının yüzde 15.00 bandından yüzde 14.00 seviyesine indirildiği ilan edilmişti. 

POLİTİKA FAİZLERİNDEN SONRA ZORUNLU KARŞILIK FAİZ ORANLARI DA İNDİRİLDİ

Gelen son dakika haberine göre; Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık PPK faiz kararı ve politika faizlerini yüzde 14.00'e indirme kararından sonra, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını da teknik bir düzenleme yapıldığı ilan edildi. Merkez Bankası duyurusunda zorunlu karşılık faiz oranlarının bir önceki hafta alınan faiz kararına paralel bir şekilde 100 baz puan olarak duyuruldu. Bu duyuru ile yüzde 9.50 olan oran yüzde 8.50 bandına indirilmiş oldu. 

Merkez Bankası'nın resmi sitesinden yapılan basın açıklaması;

"17.12.2021 (dahil) zorunlu karşılık tesis tarihinden itibaren Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatının "Zorunlu karşılıklara faiz/nema ödenmesi" başlıklı 10. maddesinde açıklanan usul ve esaslara göre bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payını artırıcı yönde %8.5 ile arasında farklılaşan faiz/nema oranları uygulanacaktır"

Merkez Bankası'nın teknik faiz düzenleme kararı ile Zorunlu Karşılıklar Uygulama oranı yüzde 8.5 olarak belirlenmiş oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@