Son Dakika: Merkez Bankası'ndan Kritik Türk Lirası Destek Kararı Resmi Gazete'de!

Liralaşma stratejisi yönetimine devam eden Merkez Bankası yeni TL kararı için atılan adımı 6 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile duyurdu.

Son Dakika: Merkez Bankası'ndan Kritik Türk Lirası Destek Kararı Resmi Gazete'de!

Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2022/22), 6 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında bir önce yayımlanan tebliğde düzenlemeye gidilirken TL'ye dönüş için atılacak yeni adım duyuruldu.

Hatırlanacağı üzere 2021 yılının Aralık ayında dolar kurunda yaşanan sert yükselişin önünü kesmek için kur korumalı TL mevduat hesabı hayata geçirilmiş, bu hesapta uygulanacak olan kuralları belirlemek adına da Merkez Bankası tarafından tebliğ yayımlanmıştı. 6 Temmuz 2022 tarihli yeni tebliğ ile Merkez Bankası yeni bir düzenlemeye daha giderek bu tebliğ üzerinde değişiklik yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

TÜRK LİRASI MEVDUAT VE KATILMA HESAPLARINA DÖNÜŞÜMÜN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2021/14)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SAYI: 2022/22)

MADDE 1- 21/12/2021 tarihli ve 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Sayı: 2021/14)’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 30/6/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilir.”

MADDE 2- Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

tl mevduat kararı 6 temmuz

DÖVİZ HESAPLARI VE KATILIM FONU BAKİYELERİ İÇİN ALINAN KARARIN ÖNEMİ NE?

Merkez Bankası'nın yayımlamış olduğu yeni karar ile beraber kapsam genişletilmiş oldu ve Yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31/12/2021 ile 30/6/2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri için de dönüşüm kuru üzerinden TL'ye geçiş imkanı tanındı. Söz konusu kararın dolar kuru üzerindeki etkileri ve gün içerisindeki yansımaları takip edilecek.