Son Dakika Merkez Bankası'ndan Olağanüstü Faiz İndirimi Kararı!

Merkez Bankası olağanüstü PPK toplantısı gerçekleştirdi. Mart 2020 PPK toplantısı kapsamında gerçekleştirilen toplantı kapsamında 100 baz puan faiz indirimi kararı çıktı. TCMB'nin faiz indirimi kararına ilişkin son dakika gelişmeleri haberimizde.

EKONOMİ 17.03.2020 - 14:05 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Merkez Bankası olağanüstü PPK toplantısı gerçekleştirdi. Mart 2020 PPK toplantısı kapsamında gerçekleştirilen toplantı kapsamında 100 baz puan faiz indirimi kararı çıktı. TCMB'nin faiz indirimi kararına ilişkin son dakika gelişmeleri haberimizde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart 2020 itibariyle gerçekleştireceği PPK toplantısını öne aldı.Daha önceden açıklanan takvime göre 19 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planan PPK toplantısı bugün düzenlendi.100 BAZ PUAN İNDİRİM KARARIPerşembe günü toplanması beklenen Para Politikası Kurulu corona virüsünün olası etkilerini değerlendirmek üzere bugün toplandı. Merkez politika faizini 100 baz puan indirerek 9.75'e çekti.MERKEZ BANKASI KARAR METNİ"Enflasyonda hızlı bir düşüş sağlanmış, cari işlemler dengesinde önemli bir düzelme gözlenmiştir. Finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanma eğilimi güç kazanmıştır. Bu dönemde şirketler kesiminin yabancı para borçluluğu azalmış bankacılık sektörünün likidite ve sermaye tamponları güçlenmiştir.Dengelenme sürecinde elde edilen kazanımlar, Türkiye ekonomisinin olumsuz şoklara karşı direncini arttırmıştır. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması açısından finansal piyasaların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının sağlıklı işleyişinin devamı büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede, Merkez Bankası finansal istikrarı desteklemek amacıyla kapsamlı bir tedbir seti uygulamaya koyacaktır.Enflasyon beklentileri, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Küresel gelişmeler paralelinde Türk lirasında gözlenen değer kaybına karşın, başta ham petrol ve metal fiyatları olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüş enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir.Ayrıca, küresel ticaret hacmindeki zayıflama ve seyahat kısıtlamaları gibi önlemlere bağlı olarak toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin bir miktar arttığı değerlendirilmektedir. Bu gelişmelerle birlikte yıl sonu enflasyon tahmini üzerindeki aşağı yönlü riskler artmıştır. Bu çerçevede Kurul, politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasına karar vermiştir."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@